Komunikat prasowy
Adam Michnik i Bernard Kouchner w rozmowie z Jolantą Kurską o dojrzewaniu intelektualnym i walce o wartości - to książka "Rozmowy w Awinionie". Wydanie, przygotowane przez Agorę, ukaże się w czwartek, 8 maja br.
Współzałożyciel organizacji "Lekarze bez granic" Bernard Kouchner i redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik odbyli fascynującą dyskusję o intelektualnej dojrzałości i walce o wartości. Ich historia rozwija się na tle opowieści o narodzinach nowej Europy, wyrosłej na popiołach szaleństwa II wojny światowej i Holokaustu. Europy, w której oni i garstka im podobnych przez dziesięciolecia pisali swym życiem, czym naprawdę jest braterstwo, solidarność, wolność i godność człowieka.
Michnik: Wspólnym mianownikiem naszych dążeń było poczucie, że "póki ten świat jest taki, jaki jest, to nie mamy ochoty umierać we własnym łóżku".
Kouchner: Krytykowano nas, bo w 1968 roku nie sięgnęliśmy po władzę. Mogliśmy to zrobić, ministerstwa były opustoszałe. Jednak nikogo nie interesowało przejęcie władzy. Ważniejszy był bunt. - Stronami tego polsko-francuskiego dialogu są dwaj ludzie emblematyczni dla swoich środowisk i swojego pokolenia. Obaj - każdy na swój sposób i zgodnie ze swoistością najnowszej historii własnego kraju - przeszli przez wydarzenia 1968 roku, które doprowadziły do zerwania pępowiny łączącej ówczesnych kontestatorów ze Wschodu i z Zachodu z ideologicznymi obietnicami komunizmu. Niezależnie od tego, jak bardzo spłowiała dziś czerwień lewicowych sztandarów, a nawet od tego, czy powinna ona jeszcze bardziej zblaknąć, buntownicy z '68 roku nie mają powodu wstydzić się lewicowego rodowodu. Lewicowa młodość kombatantów roku '68 zapewniła im szczepionkę uodparniającą przeciwko dzisiejszemu świństwu. Jeśli nawet oni sami jej nie doceniają, to ja za nich cenię błogosławiony wpływ tej szczepionki na ich obecną kondycję moralną - napisał we wstępie do wydania Karol Modzelewski.
Adam Michnik, urodzony w 1946, to historyk i eseista. W marcu 1968 roku relegowany z uczelni za protest przeciw zdjęciu "Dziadów" A. Mickiewicza ze sceny Teatru Narodowego, wkrótce potem aresztowany i skazany na trzy lata więzienia. Zwolniony na mocy amnestii w 1969 roku, przez dwa lata pracował jako spawacz w Zakładach im. Róży Luksemburg, następnie był sekretarzem Antoniego Słonimskiego. Członek KOR, redaktor pism niezależnych, internowany 13 grudnia 1981 roku. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Od 1989 roku redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". Autor licznych artykułów i książek m.in. "Kościół, lewica, dialog" (1977), "Szanse polskiej demokracji" (1984), "Z dziejów honoru w Polsce" (1985), "Takie czasy... Rzecz o kompromisie" (1985), "Polskie pytania" (1987), "Między Panem a Plebanem" (1995), "Diabeł naszego czasu" (1995), "Wyznania nawróconego dysydenta" (2003), "Wściekłość i wstyd" (2005), "W poszukiwaniu utraconego sensu" (2007). Bernard Kouchner, urodzony w 1939, jest doktorem nauk medycznych. Wieloletni działacz Związku Studentów Komunistycznych, usunięty z organizacji w 1965 roku za antystalinowską postawę i ostrą krytykę francuskiej partii komunistycznej. Współzałożyciel organizacji charytatywnych Lekarze bez Granic i Lekarze Świata, zaangażowany w promocję "prawa do ingerencji humanitarnej|". Wielokrotny minister we francuskich socjalistycznych rządach, odpowiedzialny m.in. za sektor zdrowia, akcji humanitarnej i pomoc społeczną. Od 1999 do 2001 roku wysoki przedstawiciel ONZ w Kosowie; od 2007 do 2010 - minister spraw zagranicznych w prawicowym rządzie Francoisa Fillona za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Autor licznych artykułów i książek w tym m.in. "L'Ile de lumiere", (1980) i "Les Guerriers de la paix: du Kosovo a l'Irak" (2004),
Jolanta Kurska, urodzona w 1964, to romanistka i doktor nauk politycznych. Wieloletnia pracowniczka paryskiego Komitetu narodowego UNICEF, później - francuskiego MSZ. Obecnie prezeska Fundacji im. Bronisława Geremka w Warszawie.
Książka "Rozmowy w Awinionie" wydana nakładem Agory, dostępna będzie od 8 maja br. w sieci Empik, salonach prasowych, na Kulturalnysklep.pl oraz - w wersji cyfrowej - na Publio.pl.