28 maja 2020 / 10:04
Książka „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” Katarzyny Kobylarczyk została uznana za najlepszy reportaż 2019 r. Decyzję jury poznaliśmy wczoraj, 27 maja br. w materiale wideo - w serwisie Wyborcza.pl oraz na profilu "Gazety Wyborczej" na Facebooku. Dziś, 28 maja br. na tradycyjnych i cyfrowych łamach "Gazety Wyborczej" ukazała się rozmowa z nagrodzoną reportażystką.
Książka „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” Katarzyny Kobylarczyk została uznana za najlepszy reportaż 2019 r. Decyzję jury poznaliśmy wczoraj, 27 maja br. w materiale wideo - w serwisie Wyborcza.pl oraz na profilu "Gazety Wyborczej" na Facebooku. Dziś, 28 maja br. na tradycyjnych i cyfrowych łamach "Gazety Wyborczej" ukazała się rozmowa z nagrodzoną reportażystką.
Jury 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego pod przewodnictwem Piotra Mitznera – w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel A. Murcia Soriano, Katarzyna Surmiak-Domańska, i w obecności sekretarza jury: Bożeny Dudko po długiej dyskusji przyznało Nagrodę za najlepszy reportaż 2019 roku Katarzynie Kobylarczyk za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” opublikowaną w 2019 roku przez wydawnictwo Czarne.
Jak uzasadnili jurorzy, Katarzyna Kobylarczyk stworzyła uniwersalną opowieść o determinacji w poszukiwaniu prawdy i leczeniu zbiorowej pamięci. „Strup” to fascynująca lektura, gdzie koszmar przeplata się z groteską, a rzeczywistość odsłania swój metaforyczny wymiar. Dowód na to, że posługując się wyłącznie faktami, można tworzyć literaturę piękną.
Dziś, 28 maja br. na tradycyjnych i cyfrowych łamach "Gazety Wyborczej" ukazała się rozmowa z nagrodzoną reportażystką (Wyborcza.pl).
Na Wyborcza.pl można też przeczytać laudację przewodniczącego jury Piotra Mitznera dla Katarzyny Kobylarczyk - a w niej m.in.: Reportaż Katarzyny Kobylarczyk „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” – to książka o pamięci i o grobach, ale nie o śmierci. Katarzyna Kobylarczyk pisze o życiu zgęszczonym w żałobie, traumie i determinacji poszukiwań kości ludzi najbliższych.
Książka Katarzyny Kobylarczyk jest dla nas, ale nie o nas. Analogie do polskich rozliczeń z historią i polskich ekshumacji nie są najważniejsze. Więcej możemy z niej skorzystać, jeśli przyjmiemy, że mówi nam ona o Innych, czy są to Hiszpanie, Chilijczycy czy Rosjanie, którzy borykają się ze swoją pamięcią historyczną – wbrew polityce historycznej. Jeśli dzięki takiej książce jak ta lepiej zrozumiemy Innych, lepiej też zrozumiemy samych siebie.
Autorka najlepszego reportażu 2019 r. otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. złotych. Dodatkowo od 10. edycji konkursu m. st. Warszawa, fundator Nagrody Kapuścińskiego, wprowadziło nagrody pieniężne dla wszystkich finalistów - autorów reportaży w kwocie 5 tysięcy złotych.
Pozostałymi finalistami tegorocznej edycji byli:
Ze względu na bardzo wyrównany poziom tłumaczeń, które znalazły się w finale, jury w tym roku nie przyznało nagrody dla tłumacza najlepszego przekładu reportażu. Autorzy trzech wyróżnionych przekładów otrzymali nagrody dla finalistów - po 2 tys. zł. Są to:
Nagrodzie – jak co roku – towarzyszyła akcja edukacyjna. Studenci Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy pracują pod kierunkiem badaczki reportażu dr hab. Urszuli Glensk, czytają i recenzują nominowane książki, by wybrać swojego laureata. Tegoroczną laureatką studentów z Wrocławia – podobnie jak redakcji internetowego magazynu studentów Uniwersytetu Warszawskiego „Nowy Folder” – został reportaż „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko, opublikowany przez wydawnictwo Dowody na Istnienie. Werdykt studentów można obejrzeć (i przeczytać) na profilu Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego na Facebooku.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki ma charakter międzynarodowy i od 11 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona i jest ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem Nagrody jest „Gazeta Wyborcza”.
Patronką honorową Nagrody jest Alicja Kapuścińska.
Patronat honorowy nad finałem 11. edycji objęły: Ambasada Hiszpanii, Ambasada Kanady i Ambasada Szwecji.
Partnerem Nagrody jest Fundacja Herodot.
Patroni medialni: Wyborcza.pl, „Duży Format”, „Książki. Magazyn do czytania”.
Organizatorzy dziękują za wsparcie i pomoc przy organizacji 11. edycji Nagrody: Amnesty International Polska, Instytutowi Adama Mickiewicza, Księgarni Korekty, Polskiemu Pen Clubowi, Stołecznej Estradzie, Stołecznemu Centrum Edukacji Kulturalnej, Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS, Stowarzyszeniu Tłumaczy Literatury, Studenckiemu Jury „Słowa Bez Granic” – Uniwersytet Wrocławski, Warszawskim Targom Książki, Wydziałowi Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego – Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Więcej na temat konkursu znaleźć można na http://www.kulturalna.warszawa.pl/kapuscinski.html
Powrót