Godziny pracy 9:00 - 17:00
Przejdź do kontaktu
Spółka
Kurs akcji [PLN]
Zmiana[PLN]
AGORA S.A.
ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa
AGO 0%
mWIG40 0%
WIG-MEDIA 0%
Regon: 11559486
Numer KRS: 59944
NIP: 526-030-56-44
25 maja 2020 / 17:31
Wydania reprezentujące wszystkie gatunki literackie - od powieści, przez reportaże, biografie i eseje, po tomy poetyckie; dzieła debiutantów i nowicjuszy oraz twórców już dobrze znanych miłośnikom literatury – to tegoroczna dwudziestka nominowanych do tytułu najlepszej książki roku. Już jutro - we wtorek, 26 maja br. na łamach tradycyjnego i cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” przedstawione zostaną nominacje do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce, czyli Nagrody Nike. Wręczenie 24. już statuetki Nike wraz z ogłoszeniem werdyktu jurorów i czytelników „Wyborczej” odbędzie się w niedzielę, 4 października br.
W tym roku w jury Nagrody Literackiej Nike zasiedli: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący) oraz Szymon Rudnicki.
Ich wybór 20 książek nominowanych w 24. edycji Nagrody Nike poznamy we wtorek, 26 maja br. „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl zaprezentują wszystkie książki nominowane do tegorocznej Nagrody Nike.
- 20 książek nominowanych do Nagrody Nike co roku przedstawialiśmy podczas majowych Warszawskich Targów Książki. W 2020, choć działamy wyjątkowych okolicznościach i nie możemy spotkać się z miłośnikami literatury na targach, końcówka maja nadal należeć będzie do Nike - rozsiani po świecie jurorzy dokonali już wyboru, a wskazane przez nich najciekawsze dzieła literackie roku zaprezentujemy jutro na łamach "Gazety Wyborczej" i Wyborcza.pl – mówi Michał Sołtysiak, prezes zarządu Fundacji Nagrody Literackiej Nike.
Jak co roku w nominowanej dwudziestce znalazły się wszystkie gatunki literackie: reportaże, tomy poetyckie, powieści, eseistyka, książki biograficzne, powieść. Podziały gatunkowe z roku na rok mają jednak coraz mniejsze znaczenie – obok poezji poetów starszego pokolenia pojawiają się młodzi, obok eseju prywatnego, intymnego pojawia się eseistyka zobiektywizowana, niemal naukowa, w której autor chowa się za obszernym materiałem archiwalnym. Także powieść to czasem wielka historyczna narracja, kiedy indziej krótka forma z mocno zaznaczonym „ja” pisarza.
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów - na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”.
Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.
Laureatem Nagrody Nike w 2019 r. został Mariusz Szczygieł za książkę „Nie ma”.
Powrót