Komunikat prasowy
W środę, 10 czerwca br. nakładem Agory ukazał się "Spacerownik. Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczna Warszawa" wydany w związku z 60. rocznicą otwarcia Pałacu. Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski opowiadają w nim, jak powstał PKiN i dlaczego stał się miejscem najważniejszych polskich wydarzeń historycznych i artystycznych, a także co warto wiedzieć o innych, wybranych obiektach socrealistycznych.
Gdy go otwarto 60 lat temu, był najwyższym budynkiem w stolicy i w całej Polsce - od tamtej pory nic się w tej kwestii nie zmieniło. Żaden powojenny budynek w Polsce nie był świadkiem tylu ważnych wydarzeń - to przed Pałacem Kultury i Nauki w 1955 r. defilowała lewicowa młodzież, która z różnych stron świata zjechała do Warszawy na swój festiwal. Rok później w tym samym miejscu nieprzebrane tłumy wiwatowały na cześć nowego przywódcy Władysława Gomułki i zapowiadanej przez niego politycznej odwilży.
Pałac Kultury i Nauki to również obiekt wywołujący największe emocje - od podziwu po niechęć i żądanie rozbiórki. Wielu ludziom, zwłaszcza starszego pokolenia, wciąż kojarzy się z czasami stalinowskimi. Ale dziś, gdy otaczają go coraz to nowsze komercyjne drapacze chmur, PKiN staje się jednym z nich. Jakże jednak innym od pozostałych, wyróżniającym się architekturą, solidnym wykonaniem i niezwykłymi wnętrzami projektowanymi przez plejadę wybitnych polskich architektów i artystów.
"Spacerownik. Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczna Warszawa" to najnowsza książka dwóch varsavianistów, historyków sztuki i dziennikarzy "Gazety Wyborczej" - Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego. Proponują oni czytelnikom spacer po Pałacu Kultury i Nauki oraz po innych najbardziej spektakularnych obiektach noszących w sobie piętno realizmu socjalistycznego. Opisują m.in. jak powstawał PKiN, skąd jego twórcy czerpali inspiracje, jak - razem z placem Defilad - stał się miejscem wielu ważnych polskich wydarzeń.
Od 10 czerwca br. wydaną nakładem Agory książkę "Spacerownik. Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczna Warszawa" można kupić w salonach Empik, w sieciach Media Markt i Saturn oraz w księgarniach, a także na
kulturalnysklep.pl .
Więcej informacji o książkowych nowościach Agory:
https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA .