Komunikat prasowy
Już jutro, 12 września br. ukaże się książka Piotra Adamczyka "Dom tęsknot". To urzekająca opowieść o miłości osadzona w rzeczywistości powojennego Wrocławia.
Głównymi bohaterami książki są nowi lokatorzy poniemieckiej kamienicy - Piotr (syn polskiego repatrianta i Niemki, która postanowiła pozostać we Wrocławiu) oraz Laura (córka repatriantów). Dzieli ich wszystko - nienawiść rodziców, historia, pochodzenie. Ściana, po dwóch stronach której śpią, dzieli najmniej. To tylko sześć centymetrów cegły. Z czasem uczą się przez ścianę widzieć, czuć, wsłuchiwać w swoje oddechy. Mur znika i nie ma go aż do świtu. "Dom tęsknot" to opowieść o dojrzewaniu Piotra i jego wielkiej miłości, dla których tłem jest historia miasta, nie bez powodu określanego przez Normana Daviesa mikrokosmosem Środkowej Europy.
Pozostali bohaterowie książki - inni mieszkańcy kamienicy - tworzą niezwykłą panoramę typów charakterystycznych dla powojennego Wrocławia. Wszyscy oni - niemieckie zakonnice, szabrownicy, przodownicy pracy i komunistyczni aparatczykowie - trafili do domu, który należał przed wojną do rodziny Gustava Freytaga, jednego z klasyków niemieckiej literatury. Tuż przed wojną głównym lokatorem kamienicy był wysoki rangą oficer Abwehry, związany z owianym tajemnicą stowarzyszeniem Ahnenerbe. Z rozkazu Himmlera zajmowało się ono m.in. grabieżą dzieł sztuki oraz poszukiwaniem mitycznych relikwii: kielicha Lutra, świętego Graala czy Włóczni Przeznaczenia. Na trop ukrytych przez oficera wskazówek dotyczących miejsca ukrycia kielicha Lutra wpadają powojenni lokatorzy domu. Rozpoczynają własne śledztwo. Dokąd ich doprowadzi?
- Przeczytałam z zazdrością, że to nie moja powieść. Wejdziecie w tę historię niczym do własnego domu, a potem długo nie będziecie mogli się od niej uwolnić - pisze o książce Małgorzata Gutowska-Adamczyk, pisarka.
Piotr Adamczyk jest z wykształcenia filozofem, a z zawodu - redaktorem i publicystą, autorem kilkuset felietonów i reportaży. Jego publikacje ukazały się m.in. w "Polityce", "Wprost", "Przeglądzie", "Pulsie Biznesu". Przez pięć lat pełnił funkcję redaktora naczelnego "Słowa Polskiego", największego dziennika na Dolnym Śląsku. Opublikował książkę "Pożądanie mieszka w szafie" (2012). Pochodzi z Wrocławia, obecnie mieszka w Gdańsku i Łodzi.
Od 12 września br. książkę "Dom tęsknot" będzie można kupić w sieci Empik oraz salonach prasowych. Książka już do nabycia na
Kulturalnysklep.pl oraz - w wersji cyfrowej - na
Publio.pl .
Więcej informacji o książkowych nowościach Agory:
https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA.