Komunikaty prasowe
Dzisiaj - w czwartek 21 stycznia br. nakładem Agory ukazała się książka "Alpejscy wojownicy" Bernadette McDonald. Opowiada ona o najważniejszych słoweńskich wspinaczach wysokogórskich, których osiągnięcia na zawsze przeszły do historii podboju Himalajów.
Nie tylko Polacy zmienili wysokogórską wspinaczkę w narodowy sport i nie tylko oni z ucieczki na najwyższe szczyty Ziemi uczynili sposób na życie. Choć Słoweńcy przegapili klasyczną erę himalajskich podbojów i pierwsze wejścia na ośmiotysięczniki, nadrobili straty na monumentalnych ścianach i granicach.
W swojej najnowszej książce Bernadette McDonald, autorka bestsellerowej "Ucieczki na szczyt", przygląda się nie tylko losom kilku pokoleń himalaistów ze Słowenii - kraju, którego narodowym symbolem jest góra Triglav, ale i losom narodu, którego każdy członek musi na tę górę przynajmniej raz w życiu wejść. Bohaterowie "Alpejskich wojowników"- Aleš Kunaver, Viki Grošelj,Tomaž Humar i inni - docierali znacznie dalej, a ich wyczyny na zawsze zmieniły historię światowego himalaizmu.
- Bernadette McDonald ukazuje to tajemnicze pragnienie, które ciągnie wspinaczy ku otchłani, to kuszące królestwo przestrzeni i światła. Lektura jej książki pozwala mi zachować dumę z przynależności do tej ludzkiej wspólnoty nazywanej wspinaczami. Polecam tę książkę dla jej fenomenalnej wartości kronikarskiej oraz z uwagi na przedstawienie najbogatszej narodowej społeczności wspinaczkowej, jaka istniała w historii himalaizmu i ze względu na prezentację najpiękniejszych, najczystszych motywacji i aspiracji, jakie się wśród ludzi gór pojawiły - powiedział o książce alpinista Wojtek Kurtyka. Jego całą wypowiedź można obejrzeć tutaj.
Bernadette McDonald jest kanadyjską autorką książek dotyczących kultury wspinaczkowej, w tym wydanej w Polsce przez Wydawnictwo Agora "Ucieczki na szczyt". W 2011 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Boardmana i Taskera.
Od 21 stycznia br. książkę "Alpejscy wojownicy" można kupić w salonach Empik, księgarniach Matras, w sieciach Media Markt i Saturn oraz w księgarniach, na Kulturalnysklep.pl, pod numerem telefonu 801 130 000, a także w formie e-booka na Publio.pl.
Więcej informacji o książkowych nowościach Agory:
https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA.