Komunikat prasowy
W czwartek, 23 kwietnia br. na rynku ukaże się książka "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej - reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia. Autorka - wnuczka osadników - wkracza na ziemie przez chwilę niczyje albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu.
Już nie wojna i jeszcze nie pokój. Podróż po dwunastu miesiącach strachu, nadziei, euforii i rozczarowania. To historia ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany, przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem, ludzi, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Książka "1945. Wojna i pokój" pokazuje powojenne pomieszanie ról i losów, ofiary i katów sprzed 70 lat.
Jak powiedziała autorka wydania w wywiadzie dla Polskiego Radia:
- Stereotypowo myśli się o tym roku, tak jak nauczyła nas propaganda. Strzały w powietrze na wiwat 8 maja, Niemcy wychodzą, wszyscy się cieszymy i potem już jedna wielka szczęśliwość. Prawda jest taka, że ja cały czas płaczę przy tym temacie. To zgroza, straszny był rok 1945.
- Rok 1945, miałam dziewięć lat. Czytam książkę Magdaleny Grzebałkowskiej zdumiona, jak mało wiem o tej chwili między straszną wojną a niepewną nadzieją. A co wiedzą urodzeni ćwierć czy pół wieku po mnie? O tęsknocie, bezradności i sprycie pierwszych osadników na Ziemiach Odzyskanych, o grotesce szabru, o zatopieniu okrętu "Wilhelm Gustloff" z tysiącami niemieckich cywilów, o otwockiej próbie przywrócenia dzieciństwa sierotom żydowskim, o zasiedlaniu gruzów Warszawy (wojsko wzywa, by ludzie znaczyli miejsca, gdzie mogą być miny, najlepiej - pękiem słomy na żerdzi). Autorka dotarła do świadków i uczestników wszystkich historii i zachowała język ich opowieści, bezlik zdumiewających szczegółów, łzy, namysł, ale także śmiech, jak w życiu. - To był rok wyjątkowo intensywnego życia i czuje się to na każdej stronie tych świetnych reportaży - pisze o książce wybitna reporterka Małgorzata Szejnert.
Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w "Gazecie Wyborczej". Jest autorką biografii ks. Jana Twardowskiego "Ksiądz Paradoks" i biografii "Beksińscy. Portret podwójny".
Od 23 kwietnia br. książkę "1945. Wojna i pokój" można kupić w salonach Empik, księgarniach Matras, w sieciach Media Markt i Saturn oraz w księgarniach, na
Kulturalnysklep.pl, pod numerem telefonu 801 130 000, a także w formie e-booka na
Publio.pl .
Więcej informacji o książkowych nowościach Agory:
https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA.