Komunikat prasowy
"Druga Rzeczpospolita, jakiej nie znacie" - to tytuł najnowszego wydania magazynu "Ale Historia Extra", który trafi do kiosków i punktów sprzedaży już jutro - 20 września.
Czwarty już numer "Ale Historia Extra" poświęcony jest Polsce międzywojennej - publikowane w nim artykuły zachęcają jednak, aby spojrzeć na II RP trochę inaczej, niż proponują to podręczniki. Mniej jest więc w wydaniu polityki, a więcej tzw. "zwyczajnego życia".
Redaktorzy magazynu sprawdzili, jak mieszkali przedwojenni Polacy, gdzie się bawili i robili zakupy, jak podróżowali, dokąd jeździli na wakacje i jak działała służba zdrowia. Kogo było stać na życie na wysokiej stopie, a kto mógł tylko pomarzyć o tym, by pojechać "do wód". A w końcu - do kogo należała Polska, czyli kim byli najwięksi posiadacze ziemscy w II RP. Część artykułów opisuje też polskie multi-kulti: przedwojenne społeczeństwo - wielonarodowe, wielokulturowe i wielowyznaniowe.
Sprawy społeczne i narodowościowe nierozerwalnie łączą się jednak z polityką, więc także dla niej znalazło się miejsce w nowym wydaniu "Ale Historia Extra". Teksty przybliżą m.in. burzliwe życie sejmowe i to, co się działo za kulisami polityki. Przypomną procesy polityczne i Berezę Kartuską - obóz, do którego trafiali przeciwnicy rządzącej elity.
Artykuły do wydania napisali najlepsi dziennikarze "Gazety Wyborczej", zajmujący się tematyką historyczną, m.in. Beata Maciejewska, Adam Leszczyński, Piotr Bojarski, Roman Daszczyński, Bartosz Wieliński i Józef Krzyk.
Redakcja zaprosiła też do współpracy fachowców i świadków historii. O dwudziestoleciu międzywojennym opowiadają więc w "Ale Historia Extra" także wybitni historycy - prof. Tomasz Nałęcz i prof. Włodzimierz Borodziej. Stanisław Janicki, twórca legendarnego programu "W starym kinie" i najwybitniejszy krytyk filmowego tego okresu, komentuje ówczesne filmy, a Andrzej Wielowieyski, prawnik, polityk, eseista historyczny i działacz opozycji w czasach PRL, przedstawia swoją subiektywną ocenę Drugiej Rzeczpospolitej.
Nowe wydanie "Ale Historia Extra" ukaże się 20 września br. w cenie 9,99 zł.
Magazyn dostępny będzie również w wersji cyfrowej na Publio.pl oraz w AppStore w wersji na iPada.
Ukazanie się nowego numeru magazynu wspiera kampania promocyjna prowadzona w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, prasie ("Gazeta Wyborcza" i jej dodatki, "Metro"), kinach (sieci Helios, Cinema City) oraz internecie (m.in. strony z grupy Gazeta.pl). Kreacje przygotowała agencja Bardzo, za zakup mediów odpowiadał dom mediowy Starlink
To już czwarte wydanie kwartalnika "Ale Historia Extra". Tematami wiodącymi poprzednich numerów były: czasy napoleońskie, sowiecki dyktator Józef Stalin oraz najważniejsze wojny szpiegów w XX wieku.