Komunikat prasowy
W czwartek, 5 września nakładem Agory ukaże się książka "Ambasador" Jerzego Sadeckiego. To zapis rozmowy z Jerzym Bahrem - niezwykła historia życia polskiego dyplomaty, który był na miejscu katastrofy w Smoleńsku.
Jerzy Bahr to dyskretny i skuteczny dyplomata, poliglota i kolekcjoner sztuki. Przez lata był mało znany w kraju, poza kręgiem polityków i służby dyplomatycznej. Polska zobaczyła go 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku w Smoleńsku. Jako polski ambasador w Moskwie miał powitać prezydenta RP i delegację, która leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jeden z pierwszych poinformował polskie władze o katastrofie. A potem z premierem Rosji Władimirem Putinem w imieniu Rzeczypospolitej żegnał trumnę ze zwłokami prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed jej odlotem do kraju. Teraz, gdy jest już na emeryturze, opowiada niezwyczajną historię swego życia.
- Łączą się w nim fascynacje Europą Środkowo-Wschodnią, patriotyzm oraz szczera życzliwość dla Innego z doświadczeniami pracownika Ministerstwa Spraw Zagranicznych czasów PRL, uciekiniera politycznego, analityka w szwajcarskim instytucie sowietologicznym. A wreszcie wytrawnego dyplomaty w wolnej Polsce - konsula w Królewcu, ambasadora w Kijowie, Aszchabadzie, Wilnie i Moskwie, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - pisze o Jerzym Bahrze autor książki "Ambasador" Jerzy Sadecki.
Prof. Adam Daniel Rotfeld nazywa go "dobrą twarzą dyplomacji III Rzeczypospolitej" - Jerzy Bahr był ambasadorem nadzwyczajnym. To rzeczywiście człowiek o wyjątkowych walorach umysłu i charakteru, a swe zadanie wykonywał w sposób nadzwyczajny, który może i powinien być wzorem dla nowej generacji dyplomatów suwerennej Polski.
Książka "Ambasador" dostępna będzie od 5 września br. w sieci Empik, salonach prasowych, na Kulturalnysklep.pl oraz - w wersji cyfrowej - na Publio.pl.
Jej autor - Jerzy Sadecki to dziennikarz i publicysta. Od 1990 do 1994 roku był redaktorem naczelnym "Gazety Krakowskiej", do 2009 roku - reporterem i publicystą "Rzeczpospolitej". Napisał kilka książek: "Nowa Huta: ziarna gniewu, ziarna nadziei" (1989), "Trzynastu. Premierzy wolnej Polski" (2009) oraz "Przestrzeń otwarta, otwarci ludzie. Podkarpacie" (2013). Jest też współautorem wydanej przez Agorę książki "Kim są Polacy" (2013)