Komunikat prasowy
Rozmową z prof. Witoldem Orłowskim "Gazeta Wyborcza" rozpoczęła dziś, w poniedziałek 27 października br. cykl artykułów o dobrych praktykach na rynku pracy i stażach dla młodych osób. Cykl w "Wyborczej" ukazuje się z okazji 20., jubileuszowej edycji programu "Grasz o staż", którą w przyszłym roku gazeta ponownie zorganizuje razem z firmą doradczą PwC.
W ramach nowego cyklu "Wyborczej" ukaże się m.in. rozmowa o oczekiwaniach stażystów i pracodawców z laureatką jednej z pierwszych edycji "Grasz o staż", która obecnie jest dyrektorem personalnym w dużej korporacji. W kolejnym odcinku czytelnicy dowiedzą się, jak stażyści walczą o swoje w innych krajach i gdzie płacenie za staże jest obowiązkowe. Czwartkowy "Duży Format" opublikuje wywiady z młodymi ludźmi, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z czasu staży.
Od początku istnienia programu w "Grasz o staż" wzięło udział 470 podmiotów - firm, instytucji i organizacji pozarządowych. Staże odbyło niemal 2,9 tys. młodych osób.
"Grasz o staż" to świetny przykład, że stażowanie może być korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i młodych osób. Fundatorzy staży zobowiązują się do przestrzegania określonych reguł dotyczących organizacji pracy młodych: praktyki nie mogą trwać krócej niż miesiąc, stażyści mają przydzielonego opiekuna, a zakres ich zadań jest jasno przedstawiony jeszcze przed rozpoczęciem stażu. Efekty pracy stażystów są też regularnie oceniane przez przełożonych. Co bardzo istotne, staże w ramach "Grasz o staż" są płatne - w firmach wynoszą co najmniej 2,2 tys. zł brutto, a w organizacjach pozarządowych nie mniej niż 1,2 tys. zł netto.
Pracodawcom "Grasz o staż" umożliwia znalezienie prawdziwych talentów. Dla młodych to nie tylko okazja do nauki i poznania wybranej branży od kuchni, ale też często wstęp do kariery. Co druga osoba zdobywa angaż w firmie, w której odbywała staż, a ponad 80 proc. uczestników uważa, że udział w programie pomógł im w karierze.