15 maja 2018 / 12:03
Okładki "Gazety Wyborczej" i miesięcznika "Kuchnia" znalazły się w gronie nagrodzonych w prestiżowym konkursie GrandFront dla twórców grafiki prasowej. Wręczenie wyróżnień odbyło się w poniedziałek, 14 maja 2018 r. - w ten sposób zakończyła się XVI edycja Konkursu Izby Wydawców Prasy na Prasową Okładkę Roku GrandFront 2017.
Nagroda GrandFront to jedno z najbardziej prestiżowych polskich wyróżnień dla twórców grafiki prasowej. Organizowany już po raz 16. konkurs jest miejscem prezentacji twórczych pomysłów, inspirujących technik i profesjonalnie opracowanych okładek gazet i czasopism. Od lat w konkursie udział biorą twórcy oraz redakcje tytułów ogólnokrajowych oraz lokalnych, liderzy w swoich segmentach oraz pisma, które dopiero debiutują na rynku. Na przestrzeni 16 lat statuetki GrandFront trafiły w ręce najwybitniejszych polskich grafików zajmujących się projektowaniem prasowym.
Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło ponad 60 redakcji, które przesłały 263 prace w 8 kategoriach dla prasy drukowanej, a także 24 zgłoszeń do nagrody specjalnej jury przyznawanej za okładki, które w innowacyjny oraz kreatywny sposób łączą ideę, tekst i rozwiązania graficzne.
Zwycięzców Konkursu wyłoniło 30-osobowe Jury, w którym zasiedli cenieni twórcy grafiki prasowej, redaktorzy, dyrektorzy artystyczni, jak również wydawcy.
Nagrodę główną GrandFront zdobyła redakcja "Dziennika Gazety Prawnej" za okładkę wydania nr 135 z 2017 roku. Laureaci poszczególnych kategorii tematycznych zostali uhonorowani statuetkami ArtFront.
Tytuły Agory zostały nagrodzone w następujących kategoriach:
- Dzienniki - III miejsce dla "Gazety Wyborczej" za okładkę wydania nr 204/2017. Stworzyli ją: Pascal Guiter (autor), Mateusz Skwarczek (fotografia) i Katarzyna Bogdańska (ilustracja).
- Czasopisma - Hobby - II miejsce miesięcznika "Kuchnia" za okładkę wydania nr 10/2017. Twórcy: Katarzyna Trzeszczkowska (autor), M&K Duklas (fotografia).
Najlepsze okładki XVI edycji GrandFront będzie można oglądać od 21 maja na wystawie przy ul. Foksal 3/5. Ponadto zwycięskie prace prezentowane będą na nośnikach multimedialnych w Salonach EMPIK w całym kraju.
Wszystkie wyróżnione okładki i strony tytułowe można będzie obejrzeć także na stronie internetowej konkursu: www.grandfront.pl.
Powrót