Komunikat prasowy
Dziś - w czwartek , 18 czerwca br. na łamach "Gazety Wyborczej" i na BIQdata.pl można przeczytać specjalny raport o problemie imigrantów w Unii Europejskiej. Redakcja "Gazety Wyborczej" włączyła się w międzynarodowe śledztwo pt . "Teczki imigrantów" ("The Migrant Files"), które po raz pierwszy na taką skalę objęło m.in. kwestie polityki imigracyjnej Unii Europejskiej oraz finansowe aspekty imigracji do krajów Unii.
- Europejskie media prześwietlają unijną politykę imigracyjną. Idziemy za pieniędzmi, a przynajmniej za tą ich cz ęścią, która jest w biznesie żerującym na imigracji. Uszczelnianie granic Unii Europejskiej kosztuje podatników miliardy euro rocznie, a publiczny skarbiec jest otwarty dla wybranych firm. Projekt "Teczki imigrantów" pokazuje tych, którzy korzystają na europejskiej polityce zamkniętych drzwi - mówi Vadim Makarenko, szef serwisu BIQdata.pl i dziennikarz "Gazety Wyborczej".
W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" można przeczytać artykuł "Imigranci" , opublikowany na pierwszej stronie wydania i na Wyborcza.pl . Czytelnicy dowiedzą się z niego m.in., że w 2014 r. schronienia w Europie szukało blisko 600 tys. osób. Jednak "(...) żeby się tu dostać musieli pokonać wiele poważnych barier: fizycznych, finansowych i elektronicznych. Do tych ostatnich należą wojskowe technologie wytworzone przez prywatne firmy z ich ośrodkami badawczo-rozwojowymi otrzymującymi unijne subsydia".
Na BIQdata.pl (http://biqdata.pl/migrant-files-teczki-imigrantow ) dostępne są także interaktywne infografiki prezentujące: koszty unijnej polityki imigracyjnej, kierunki podróży i koszty ponoszone przez samych imigrantów oraz dane o zatrzymaniach w Polsce (od momentu wejścia kraju do strefy Schengen) oraz tych w UE skoordynowanych przez Frontex (Europejską Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych). Zespół BIQdata.pl przedstawia też na mapie informacje o zgonach uchodźców próbujących dostać się do UE.
"Teczki imigrantów" (The Migrant Files) - to śledztwo koordynowane przez agencję Journalism++ od 2013 r. Grupa kilkunastu europejskich dziennikarzy, statystyków i programistów uruchomiła wówczas projekt, którego celem było zdobycie wiarygodnych i kompleksowych danych na temat śmierci imigrantów próbujących dostać się do Europy. Wyniki tej pracy można znaleźć na stronie: themigrantsfiles.com .
W tegorocznej edycji udział wzięły takie redakcje, jak "Liberation", "Le Monde Diplomatique", "LeEspresso" "Neue Zuercher Zeitung" "Der Standard", "Ceský rozhlas" oraz "Sydsvenskan". Projekt jest cz ęściowo finansowany przez Journalismfund.eu.
To już drugie międzynarodowe śledztwo, w którym bierze udział "Gazeta Wyborcza". Poprzednie, przeprowadzone wraz z dziennikiem "Le Monde" i Międzynarodowym Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), dotyczyło polskich klientów szwajcarskiej filii banku HSBC. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" przeanalizowali rachunki należące do Polaków i zgromadzone przez nich oszczędności. Mimo że cz ęść właścicieli kont mogła unikać w ten sposób płacenia podatków, resort finansów nie zainteresował się tą sprawą.
Więcej informacji - na Wyborcza.pl .