1 października 2020 / 14:23
Katarzyna Włodkowska i Katarzyna Surmiak-Domańska były nominowane do tegorocznej Nagrody im. Dariusza Fikusa, przyznawanej za dziennikarstwo najwyższej próby.
Jak podaje organizator konkursu Press Club Polska, do tegorocznej edycji Nagrody zgłoszono ponad sto publikacji. Kapituła w głosowaniu do finału zakwalifikowała trzy materiały, w tym cykl tekstów Katarzyny Włodkowskiej i Katarzyny Surmiak-Domańskiej za cykl tekstów o Marku Lisińskim, opublikowany w „Gazecie Wyborczej".
Dziennikarki „Dużego Formatu" w maju 2019 roku ujawniły, że szef Fundacji „Nie Lękajcie Się", mającej pomagać ofiarom kościelnej pedofilii, od jednej z poszkodowanych wyłudził pieniądze pod pretekstem rzekomej choroby (link). W kolejnym tekście, opublikowanym w czerwcu, przyjrzały się jego przeszłości. Z ich półrocznego dziennikarskiego śledztwa wynikło, że - wbrew temu, co Lisiński przez lata opowiadał - nigdy nie był molestowany przez księdza ze swojej rodzinnej miejscowości (link).
Pozostałe dwie publikacje, które znalazły się w finale to cykl Magdaleny Gałczyńskiej pt. „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości", który ukazał się na łamach serwisu Onet.pl oraz cykl tekstów o Marianie Banasiu w „Dzienniku Gazecie Prawnej" autorstwa Bartka Godusławskiego.
Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród miało miejsce wczoraj, 30 września w Warszawie. Tegoroczną zwyciężczynią została Magdalena Gałczyńska z Onet.pl. Jurorzy wyróżnili również Karolinę Bacę-Pogorzelską i Piotra Czabana, którzy odebrali nagrodę specjalną Press Club Polska za wielomiesięczne, konsekwentne, uwieńczone sukcesem wysiłki na rzecz ewakuacji z Syrii małżeństwa dziennikarzy Assmy i Omara Al-Halabich wraz z rodziną. Karolina Baca-Pogorzelska (wraz z Michałem Potockim) była też laureatką ubiegłorocznej edycji Nagrody - wówczas jury przyznało ją parze reporterów za cykl tekstów na łamach „Dziennika Gazety Prawnej" poświęconych importowi antracytu z Donbasu.
Katarzyna Włodkowska do Nagrody im. Dariusza Fikusa nominowana była po raz drugi. W 2017 roku kapituła zakwalifikowała do finału jej reportaż o „polskim Fritzlu".
Nagroda im. Dariusza Fikusa została ustanowiona w 1997 roku przez redakcję „Rzeczpospolitej". W 2009 rodzina red. Fikusa odebrała nagrodę gazecie i od 2011 roku przyznawana jest przez Press Club Polska.
fot. Fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta / Rave Caven - Adrian Kulesza
Powrót