Informacja prasowa
Dziś - 20 maja br., nakładem Agory i Bellony, ukazała się nowa książka Jana Nowickiego - "Białe walce". Wybitny aktor opowiada o Ciechocinku i zmysłowej radości życia.
"Białe walce" to opowieść pełna empatii i harmonii, nieco inna od tych, do których autor zdążył przyzwyczaić swoich odbiorców.
- Czterech panów (czasem wtrąca się ta "piąta") przyjeżdża Tanimi Liniami Kolejowymi do Ciechocinka, spaceruje po mieście, a nawet wychodzi poza nie, do opłotków pobliskiego Raciążka. Gadają bez przerwy o wszystkim i o niczym. (...) Jest tu dystans, kpina, ironia, ale przede wszystkim serdeczna empatia. "Białe walce" to przede wszystkim opowieść o zagubieniu i uwikłaniu w świecie, który nas przegania, przygnębia i przytłacza, tak że nawet mistrz Serafin nie zdoła go dogonić - napisał o wydaniu Ludwik Stomma.
- Obdarzony wieloletnią przyjaźnią pana Jana, odruchowo wykreowałem sobie Jego portret, którego byłem pewien, z poczuciem niepodważalności tegoż włącznie. Tymczasem lektura "Białych Walców" sprawiła, że uzurpacja moja została zasadniczo ukarana. Oto - mój jakże wypróbowany wspólnik i przewodnik po mrokach Dostojewskiego i innych "przyczynach wszelkich przyczyn", nagle zaprasza do świata pełnego jasności, harmonii i czułości. Jednak szybko i szczęśliwie zaskoczenie minęło i kompani mistrza Serafina rozsiedli się przy moim stole, a ja przyglądałem się im z coraz większym zainteresowaniem i sympatią. Następnego dnia z rozkoszą przyjąłem zaproszenie na dancing w "Zdrojowej", gdzie poniosło mnie do tego stopnia, że aż uwierzyłem, iż umiem tańczyć. To mało? Szanowny Autorze, mój szczery, głęboki ukłon jest podszyty również szczerą zazdrością. Też bym tak chciał - skomentował lekturę książki Andrzej Domalik.
Jan Nowicki to aktor, choć sam o sobie mówi "były aktor". Zagrał w ponad 240 filmach, a najbliższe jego sercu to: Niepochowany, Wielki Szu, Magnat, Spirala i Sanatorium pod Klepsydrą. Przez ponad 30 lat jego teatralną kolebką był Stary Teatr w Krakowie, gdzie zagrał dziesiątki ról, a kreacje Stawrogina w Biesach, Rogożyna w Natalii Filipownej, Artura w Tangu, Księcia Konstantego w Nocy Listopadowe j przeszły do historii teatru polskiego. Jest autorem kilku książek (m.in. Między niebem a ziemią, Droga do domu wespół z Rafałem Wojasińskim, Mężczyzna i one), wierszy, tekstów piosenek i kolęd. Główną tematyką w twórczości Nowickiego jest przemijanie, które nieuchronnie wiąże się ze starością, i to, że te dwa fakty zbliżają się do momentu absolutnie szczególnego - śmierci.
"Białe walce", wydane nakładem Agory, dostępne są od 20 maja 2014 r. w sieci Empik, salonach prasowych, na Kulturalnysklep.pl oraz - w wersji cyfrowej - na Publio.pl.