Komunikat prasowy
Książka Piotra Pawła Reszki "Diabeł i tabliczka czekolady" otrzymała dziś wieczorem Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2015. Zdaniem Kapituły Nagrody Paweł Piotr Reszka "z ogromną wrażliwością i przenikliwością wsłuchuje się w dramatyczne opowieści swoich rozmówców (.), dociera do spraw ukrytych, pisze powściągliwie, niemal przezroczystym stylem, a także z wielkim szacunkiem i taktem łączy poczucie humoru z głęboką empatią".
Książka "Diabeł i tabliczka czekolady" ukazała się 26 marca 2015 roku. To zbiór reportaży o współczesnej Polsce - historii nietypowych i nieoczywistych. Paweł P. Reszka pisze o Polsce niewidzialnej. O dziewicy, która dała się uwieść Jezusowi. O totalnej blokadzie seksu w Lublinie. O zawstydzonych Sprawiedliwych. O ukrytych dawcach organów. O diable na popołudniowej lekcji. O naprawianiu homo na hetero. Oto Polska magiczna, choć bez fikcji.
- Na każdy reportaż Pawła P. Reszki czekam jak na wydarzenie. I każdy jest dla mnie niespodzianką. Paweł ma zaskakujące tematy i świetnych bohaterów. Ma też talent, ale nie tylko reporterski. Otóż ma talent chirurga - jest chirurgiem mentalności. W tej książce pokroił swoim skalpelem Polskę i wyciągnął z jej wnętrza głupotę, nienawiść, mądrość i miłość. Przyjrzyjmy im się. Czego jest więcej i dlaczego? - napisał o wydaniu Mariusz Szczygieł, reporter "Gazety Wyborczej".
Paweł Piotr Reszka, urodzony w 1977 r., ukończył historię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i podyplomowe dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako dziennikarz w lubelskim oddziale "Gazety Wyborczej". Był dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy.
Książkę Pawła P. Reszki "Diabeł i tabliczka czekolady" można kupić w salonach Empik, księgarniach Matras, w sieciach Media Markt i Saturn oraz w księgarniach, na
Kulturalnysklep.pl, pod numerem telefonu 22 555 44 00, a także w formie e-booka na
Publio.pl.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.
Dotychczasowymi laureatami zostali: Jean Hatzfeld za "Strategię antylop" i tłumacz Jacek Giszczak; Swietłana Aleksijewicz za książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" i tłumacz Jerzy Czech; Liao Yiwu za "Prowadzącego umarłych." oraz tłumacze Agnieszka Pokojska i Wen Huang; Ed Vulliamy za "Ameksykę." i Janusz Ochab; Elisabeth Asbrink za książkę "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" i tłumaczka Irena Kowadło-Przedmojska, a także Swietłana Aleksijewicz za książkę "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", którą z rosyjskiego przełożył Jerzy Czech; Michał Olszewski za "Najlepsze buty na świecie" oraz tłumacz Mariusz Kalinowski za przekład "Krótkiego przystanku w drodze z Auschwitz" Görana Rosenberga.