Komunikat prasowy
"Za żelazną kurtyną" autorstwa Anne Applebaum to znakomita historia o tym, jak zrodził się tzw. blok wschodni - świat okrucieństwa, paranoi, dziwacznej moralności i obcej estetyki. Książka, wydana przez Agorę oraz Wydawnictwo Świat Książki, ukaże się w środę, 23 października 2013 r.
Historyk Anne Applebaum, laureatka Nagrody Pulitzera, postanowiła opisać, jak powstały komunistyczne reżimy Europy Wschodniej i jak się w nich żyło na co dzień, gdy transformacja już się dokonała.
Podobnie jak sławny "Gułag" nowa książka Applebaum napisana jest wnikliwie i z rozmachem. Autorka szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, Kościół, media i organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite. Czerpiąc obficie z niedawno odtajnionych materiałów archiwalnych oraz wielu źródeł niedostępnych po angielsku, przedstawia taktykę komunistów, którzy dochodzili do władzy, gnębiąc, grożąc i mordując. Opowiada także o życiu jednostek, by pokazać wybory, jakich trzeba było dokonywać: walczyć, uciekać lub współpracować.
- Opanowanie Europy Środkowej i Wschodniej przez komunistów czekało na swego historyka przez całe pokolenie. Anne Applebaum, wytrwała dokumentalistka, pisarka o potoczystym stylu, ale przede wszystkim żarliwa - i współczująca - badaczka kondycji ludzkiej, napisała mistrzowskie dzieło, bardzo na czasie, przypominające, jak szybko wyzwolenie może przekształcić się w niewolnictwo - tak recenzuję książkę brytyjski historyk Niall Fergusson.
Autorka książki, Anne Applebaum to amerykańska historyczka i dziennikarka, stała komentatorka "Washington Post" i "Slate". Jest autorką kilku książek, w tym "Gułagu", za który w 2004 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera w kategorii literatura faktu. Pełni też funkcję dyrektora ds. nauk politycznych w Legatum Institute w Londynie.
Wydanie "Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956" będzie dostępne od 23 października br. w sieci Empik, salonach prasowych, na Kulturalnysklep.pl oraz - w wersji cyfrowej - na
Publio.pl .