Agora wydawcą bezpłatnej miejskiej gazety dla Ukraińców we Wrocławiu

Dział komunikacji korporacyjnej
20.10.2017
A A A
Dziś - w piątek, 20 października br. ukazał się pierwszy numer "Pryvit" - miejskiej gazety skierowanej do Ukraińców żyjących we Wrocławiu. Wśród autorów tekstów są dziennikarze "Gazety Wyborczej".

Według szacunków już co dziesiąty mieszkaniec Wrocławia pochodzi z Ukrainy. Stąd pomysł, by wydać dla nich gazetę w ich ojczystym języku („pryvit” w języku ukraińskim oznacza „cześć”). Artykuły przygotowali dziennikarze „Gazety Wyborczej” i sami Ukraińcy.

Wśród ukraińskich autorów są tacy, którzy we Wrocławiu mieszkają już kilka lat, ale też osoby, które przyjechały zaledwie parę miesięcy temu. Dzielą się z czytelnikami doświadczeniami, jak zalegalizować pobyt, znaleźć mieszkanie, pracę czy zapisać dziecko do szkoły. Piszą o swoich pierwszych wrażeniach w mieście i problemach, na jakie można się natknąć zaraz po przyjeździe.

– Gazeta „Pryvit” jest bardzo przydatna, bo zawiera cenne wskazówki dla osób, które po raz pierwszy znalazły się w obcym mieście – mówi Artem Zozulia, szef Fundacji Ukraina, która wspomogła wydanie gazety.

Gazeta stara się przełamywać stereotypy na temat Ukraińców. – W Polsce często postrzegani są jako tania siła robocza. Jednak wbrew temu, co nam się wydaje, oni pracują nie tylko na budowach czy w sklepach. Są też m.in. cenionymi specjalistami z branży IT. Bohaterem jednego z tekstów jest na przykład małżeństwo, które pracuje we wrocławskiej siedzibie firmy Nokia – mówi Magda Nogaj, redaktor naczelna „Pryvit”.

– W tej gazecie nie ma wielkiej polityki. Zależało nam przede wszystkim, by dzięki niej Ukraińcy lepiej poznali Wrocław, dowiedzieli się, jak z miasta i imprez w nim organizowanych korzystać, co sprzyjałoby integrowaniu się Polaków i Ukraińców – zaznacza Ilona Byra, wydawca „Gazety Wyborczej Wrocław”.

– Wrocław jest od dawna nazywany miastem, w którym każdy jest skądś i każdy jest u siebie – mówi Leszek Frelich, redaktor naczelny wrocławskiej „Gazety Wyborczej”. – Wierzymy, że Ukraińcy także tak o naszym mieście pomyślą. I że – zgodnie z naszym powiedzeniem – będą się tu czuć, jak u siebie w domu.

„Pryvit” jest dostępny za darmo w miejscach, które często odwiedzają Ukraińcy, np. w siedzibie Fundacji Ukraina, cerkwi prawosławnej, ale też w takich restauracjach jak „Kres” czy „Lviv”, które prowadzą Ukraińcy. Lista miejsc, w których można dostać „Pryvit”, znajduje się na Wroclaw. Wyborcza.pl.

Pierwsze oświadczenie na temat informacji niefinansowych Grupy Agora zawiera wskaźniki przygotowane na podstawie międzynarodowych wytycznych Global Reporting Initiative (GRI G-4) oraz Suplementu Sektorowego - Media, dotyczących raportów zrównoważonego rozwoju. Dokument spełnia wymogi Ustawy o Rachunkowości, implementującej Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE, która obliguje jednostki zainteresowania publicznego do ujawniania informacji niefinansowych począwszy od 2017 roku.