Światowa premiera filmu "Świadectwo"

12.09.2008
A A A
Komunikat prasowy

16 października w Watykanie, w auli Pawła VI, zostanie po raz pierwszy zaprezentowany film "Świadectwo" - fabularyzowana opowieść kard. Stanisława Dziwisza o Janie Pawle II. W światowej premierze weźmie udział papież Benedykt XVI, będą także goście z Watykanu, Polski i wielu innych krajów świata, w tym hierarchowie Kościoła i przedstawiciele władz.

Stolica Apostolska organizuje premierę w ramach obchodów 30-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

Filmowy narrator, kard. Stanisław Dziwisz, przez wiele lat był sekretarzem i przyjacielem Karola Wojtyły, a także najbliższym świadkiem najważniejszych wydarzeń Pontyfikatu. Swoje wspomnienia przedstawił najpierw w książce "Świadectwo", wydanej w 2007 roku i przetłumaczonej na kilkanaście języków, która tylko w Polsce osiągnęła nakład ponad miliona egzemplarzy.

Teraz jego opowieść, pełna niezwykłego ciepła i sugestywnej siły, trafia na ekrany. Film "Świadectwo" jest bogatszy od książki o niepublikowane dotąd materiały dokumentalne i zdjęciowe, m.in. z archiwów watykańskich. Uzupełnieniem do nich są sceny fabularyzowane, które z największym pietyzmem i dbałością o autentyzm odtwarzają najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły m.in. sceny z dzieciństwa filmowano w tych samych wnętrzach, w których wychował się przyszły Papież, z udziałem tych samych rekwizytów, na które patrzył i których dotykał.

Całość spaja postać drugiego narratora, którego rolę powierzono brytyjskiemu aktorowi Michaelowi Yorkowi.

Prace nad filmem "Świadectwo" trwały blisko rok - pierwsze sceny filmowano jesienią 2007 roku, głównie w Watykanie, Krakowie i Wadowicach, choć fabularyzowana inscenizacja wydarzeń z życia Karola Wojtyły wymagała realizacji zdjęć niemal w całej Europie.

Współproducentem obrazu jest watykańskie wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana.

Scenariusz na podstawie książki kard. Stanisława Dziwisza: Gian Franco Svidercoschi, Paweł Pitera, ks. Paweł Ptasznik

Producent: Przemysław Häuser

Reżyseria: Paweł Pitera

Muzyka: Vangelis i Robert Janson

Zdjęcia: Janusz Tatarkiewicz

Montaż: Cezary Grzesiuk

Scenografia: Rafał Waltenberger, Maria Duffek

Czas trwania filmu: 90 minut

Produkcja: TBA Group we współpracy z Libreria Editrice Vaticana, Agora SA, NewCast/ZenithOptimedia Group oraz Network Production

Na podstawie książki "Świadectwo" (oryginalny tytuł "Una Vita con Karol") S. Dziwisz i G. Svidercoschi 2007 RCS Libri S.p.A - Milano

Mecenat nad filmem objęły PZU SA oraz PKN ORLEN.

Partner filmu: Giełda Papierów Wartościowych. Patronat medialny: TVP SA, "Viva!", Radio Zet, "Gość Niedzielny", "Gazeta Wyborcza" i Gazeta.pl.

Zobacz także

Kontakt

Więcej »

Bądź na bieżąco