Film z kolekcji "Polskie Himalaje" nagrodzony na festiwalu w Peru

A A A
Komunikat prasowy

Jury 5. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Inkafest uznało film pt. "Panie w górach", wydany w kolekcji Agory "Polskie Himalaje", za najlepszy obraz w kategorii Alpinizm.

"Panie w górach" to historia alpinistycznych dokonań Polek, począwszy od Wandy Rutkiewicz, aż po dzisiejsze sukcesy m.in. Anny Czerwińskiej i Kingi Baranowskiej. Film zawiera fragmenty autentycznych dokumentów nakręconych w Himalajach i Karakorum przez profesjonalne ekipy filmowe oraz samych alpinistów, a także wywiady z bohaterkami wypraw i wybitnymi znawcami alpinizmu.

Płyta DVD z filmem, dołączona do książki opisującej polskie himalaistki, została wydana jako 4. tom serii "Polskie Himalaje". Dokument wyreżyserowali Anna Maria Filipow, Krzysztof Wielicki i Jen Sheroky, scenariusz przygotowała Martyna Giero, produkcją zajmowali się Agora SA i Artica Jerzy Porębski. Zdjęcia - Darek Załuski, Jen Sheroky, Jan Cybis, montaż - Anna Maria Filipow, muzyka - Bartek Gasiul, kierownik produkcji - Agnieszka Strauss.

Festiwal filmowy Inkafest Mountain odbył się w dniach 18-22 sierpnia br. w Huaraz, w Peru. Jury wyróżniło najciekawsze obrazy o tematyce górskiej. Główną nagrodę zdobył argentyński film "A Patagonian Tale" w reżyserii Ignacio Gal~ndez Tuero.

Więcej informacji o festiwalu - http://www.inkafest.com/main.htm

Kolekcja Agory pt. "Polskie Himalaje", ukazująca się w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej, zadebiutowała na rynku w listopadzie 2008 r. Na serię składa się sześć bogato ilustrowanych tomów, dokumentujących polski szturm na najwyższe góry świata. Opowieści zostały ułożone w porządku tematycznym: 1. Pierwsi zdobywcy; 2. Lodowi wojownicy; 3. Wielkie wspinaczki; 4. Panie w górach; 5. Największe tragedie. Tom 6., ostatni, to Leksykon polskiego himalaizmu, zawierający hasła encyklopedyczne i noty biograficzne. Do pięciu pierwszych tomów dołączone są płyty DVD z filmami o wyprawach i wydarzeniach, o których mowa w książkach.

Kolekcję można kupić na www.kulturalnysklep.pl .

Zobacz także

Projekty specjalne - serwisy internetowe