Nagroda KLIO dla książki Jerzego S. Majewskiego i Jarosława Zielińskiego

A A A
Komunikat prasowy

Książka "Spacerownik po żydowskiej Warszawie" autorstwa dziennikarzy Jerzego S. Majewskiego i Jarosława Zielińskiego otrzymała nagrodę KLIO 2014 za wybitny wkład w popularyzację historii w kategorii varsaviana. Autorzy odebrali wyróżnienie 27 listopada br. podczas uroczystej gali otwierającej XXIII Targi Książki Historycznej w Warszawie.

"Spacerownik po żydowskiej Warszawie" skierowany jest do szerokiego grona odbiorców: warszawiaków i turystów zainteresowanych historią żydowskiej społeczności miasta. Jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie historią, kulturą i dziedzictwem polskich Żydów. Prezentuje miejsca związane z ich działalnością na przestrzeni stuleci. Są to obecne ośrodki życia, miejsca niespełniające już swojej pierwotnej funkcji oraz te, które nie istnieją. Ten praktyczny informator turystyczny pokazuje, że historia warszawskiej społeczności żydowskiej nie zakończyła się w czasie Zagłady.

Jerzy S. Majewski jest historykiem sztuki, varsavianistą, dziennikarzem "Gazety Wyborczej", autorem cyklu "Warszawa nieodbudowana", publikowanego na łamach "Gazety Wyborczej" od 1993 r., poświęconego dziejom dawnej architektury warszawskiej, losom jej mieszkańców i stylowi ich życia. Wybór z blisko tysiąca felietonów znalazł się w czterech opublikowanych dotąd wydaniach książkowych.

Jarosław Zieliński jest historykiem Warszawy, pisarzem i publicystą, zastępcą redaktor naczelnej miesięcznika "Stolica", autorem kilkudziesięciu publikacji, w tym wielotomowego "Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy" (w latach 1995-2011 ukazało się 15 tomów), licznych monografii dotyczących zabytkowych obiektów i ulic Warszawy oraz przewodników turystycznych.

Nagroda KLIO, zwana także "Noblem dla historyków", jest przyznawana od 1995 za wybitny wkład w badania historyczne. Inicjatorem i fundatorem nagrody jest Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Nagroda wręczana jest w ramach Targów Książki Historycznej. Wcześniejszymi laureatami nagrody byli m.in.: Ryszard Wolański, Janusz Marszalec czy Grzegorz Hryciuk.

Książka "Spacerownik po żydowskiej Warszawie", dostępna w sprzedaży od 3 października 2014 r., została wydana nakładem Agory i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Projekty specjalne - serwisy internetowe