Tomáš Halik z nagrodą Templetona

A A A
Komunikat prasowy

Ks. prof. Tomasz Halik, wybitny czeski teolog i a utor wydanej przez Agorę książki "Hurra, nie jestem Bogiem!" został laureatem tegorocznej Nagrody Templetona 2014. Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie myśli filozoficzno-religijnej - działania związane z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią.

Przyznawana od 40 lat Nagroda Templetona, zwana też "teologicznym Noblem", jest jedną z najwyżej dotowanych na świecie i wynosi w tym roku 1,8 miliona dolarów. Jej twórca - John Templeton urodził się w USA, zmarł w wieku 96 lat 8 lipca 2008 r. w Nassau na Bahamach. Nagrodę ufundował w 1972 r. i zgodnie z jego wolą jest ona przyznawana również po jego śmierci. Obecnie na czele fundacji stoi John Templeton, syn fundatora.

Pierwszą laureatką nagrody została w 1973 r. Matka Teresa z Kalkuty, założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Desmond Tutu, były anglikański arcybiskup Kapsztadu a w 2011 duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV.

- Czeski ksiądz Tomáš Halik jest jedynym księdzem, którego słucham z uwagą. Mam wrażenie, że jest to także jedyny ksiądz, którego chętnie słuchają zsekularyzowani Czesi. "Mówi tak pięknie, że nic przeciwko niemu się we mnie nie buntuje" - powiedziała mi pewna Czeszka, która jest ateistką od 78 lat. Od dawna zastanawiam się, czy ksiądz Halik na pewno wierzy w tego samego Boga, w jakiego wierzy się w Polsce - powiedział Mariusz Szczygieł.

"Hurra, nie jestem Bogiem!" - to zbiór trzynastu niezwykłych opowieści o wierze, nadziei i miłości. Próba odpowiedzi na pytania, jak ocalić siebie w czasach kryzysu, jak znaleźć sens w cierpieniu, gdzie szukać prawdy oraz jak żyć z wątpliwościami i jak wahać się mądrze. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy poszukują swojego miejsca w świecie.

Więcej informacji o książce, wydanej nakładem Agory, można znaleźć tutaj

Projekty specjalne - serwisy internetowe