"Za żelazną kurtyną" Anne Applebaum Książką Roku 2013 według "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI"

A A A
Komunikat prasowy

Po raz 12. wręczono nagrody miesięcznika "Magazyn Literacki KSIĄŻKI". Jedną z Książek Roku została książka z Biblioteki Gazety Wyborczej: "Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956" Anne Applebaum, wydana przez Agorę i Świat Książki.

Uroczyste rozdanie nagród "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" odbyło się 29 stycznia br. w warszawskiej Bibliotece Narodowej. Obok książki Anne Applebaum tytułem Książka Roku wyróżniono wydania: "Wielka księga patriotów polskich" (Biały Kruk), "Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego (Znak), "Ludzka rzecz" Pawła Potoroczyna (Wydawnictwo W.A.B.), "Legion" Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka) i "Obłęd `44" Piotra Zychowicza (Rebis).

Co miesiąc zespół redakcyjny "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelników ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów spo śr ód których finalnie zostaje wybranych sześć Książek Roku.

Dwa tomy z oferty Biblioteki Gazety Wyborczej zostały książkami miesiąca - "Za żelazną kurtyną" Anne Applebaum w listopadzie i "Ja, my, oni. Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską" w marcu w kategorii "publicystyka".

"Za żelazną kurtyną" Anne Applebaum to znakomita historia opowiadająca o tym, jak zrodził się tzw. blok wschodni, czyli świat okrucieństwa, paranoi, dziwacznej moralności i obcej estetyki. Autorka książki - historyczka, dziennikarka "Washington Post" i "Slate", laureatka Nagrody Pulitzera - postanowiła opisać, jak powstały komunistyczne reżimy Europy Wschodniej. W swoich rozważaniach przedstawia również jak się w nich żyło na co dzień, gdy transformacja już się dokonała.

Wydanie, przygotowane przez Agorę i Świat Książki, miało swoją premierę 23 października 2013 r. Książkę można kupić w sieci sklepów Empik, salonach prasowych, na Kulturalnysklep.pl oraz - w wersji cyfrowej - na Publio.pl.

Projekty specjalne - serwisy internetowe