Pióro Wolności dla Macieja Zaremby

A A A
Komunikat prasowy

Maciej Zaremba Bielawski, autor książki " Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji", został 18. laureatem Pióra Wolności -nagrody przyznawanej od 1996 roku przez Fundację im. Torgny Segerstedta w Göteborgu.

Nagroda upamiętnia Torgny Segerstedta (1876-1945), historyka religii, legendarnego wydawcę, redaktora naczelnego "Göteborgs- Handels och Sjöfarts-Tidning", znanego ze swojej zdecydowanej postawy wobec nazizmu. Otrzymały ją m.in. Astrid Lindgren (1997) i Anna Politkowska (2006 - pośmiertnie).

Maciej Zaremba Bielawski, urodzony w 1951 w Poznaniu, to autor wydanych w Polsce: "Higienistów. Z dziejów eugeniki" (wyd. Czarne, 2011) i "Polskiego hydraulika i nowych opowieści ze Szwecji" (wyd. Agora, 2013). Został doceniony przez Fundację Torgny Segerstedta za to, że "analizuje instytucje, tradycje i układy, które godzą w wolność i godność jednostki. Zaremba podpatruje szwedzkie społeczeństwo przez kulturowo dwuogniskowe soczewki - szwedzkie i polskie - dzięki którym jego reportaże nabierają wyjątkowej perspektywy. Uwydatnia nowe aspekty systemu wartości w państwie opiekuńczym, obnaża struktury w służbie zdrowia, wymiarze sprawiedliwości i szkolnictwie oraz przygląda się podejściu do unijnego rynku pracy, wielokulturowości, globalizacji i leśnego dziedzictwa Szwecji."

Uroczystość wręczenia Pióra Wolności odbyła się 28 listopad br. w Sali im. Torgny Segerstedta w głównym budynku Uniwersytetu w Göteborgu, który znajduje się w Parku Wazów.

Więcej o Nagrodzie

Projekty specjalne - serwisy internetowe