Nagroda KLIO dla książki Jerzego S. Majewskiego "Warszawa nieodbudowana. Żydowski Muranów i okolice"

A A A
Komunikat prasowy

Książka "Warszawa nieodbudowana. Żydowski Muranów i okolice" autorstwa varsavianisty i dziennikarza Jerzego S. Majewskiego otrzymała nagrodę KLIO 2012 w kategorii varsavianów. Autor odebrał wyróżnienie 29 listopada br. podczas uroczystej gali otwierającej XXI Targi Książki Historycznej w Warszawie.

"Żydowski Muranów i okolice" to wyjątkowy przewodnik po przestrzeni Warszawy zamieszkiwanej przez społeczność żydowską kiedy to Nalewki tętniły życiem, "rodzaj historycznego spaceru po domach i ulicach nieistniejącej już dzielnicy północnej" - jak pisze we wstępie do książki sam autor. W książce znalazły się liczne archiwalne fotografie oraz fragmenty opowiadające o wojennych losach ludzi, domów i ulic. W książce znalazły się teksty publikowane w cyklu "Warszawa nieodbudowana" na łamach "Gazety Stołecznej".

Jerzy S. Majewski - publicysta i dziennikarz "Gazety Wyborczej", autor licznych artykułów i książek o Warszawie m.in. wydanych w serii "Warszawa nieodbudowana" - "Metropolia belle epoque", "Lata dwudzieste", " Lata trzydzieste" , oraz "Królestwo Polskie 1815-1830"

Nagroda KLIO zwana także "Noblem dla historyków" jest przyznawana od 1995 za wybitny wkład w badania historyczne. Inicjatorem i fundatorem nagrody jest Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Nagroda wręczana jest w ramach Targów Książki Historycznej. Wcześniejszymi laureatami nagrody byli m.in.: Ryszard Wolański, Janusz Marszalec czy Grzegorz Hryciuk.

Książka "Warszawa nieodbudowana. Żydowski Muranów i okolice" jest dostępna w sprzedaży od 4 września 2012 r. nakładem Agory.

Projekty specjalne - serwisy internetowe