Nagroda m.st. Warszawy dla książki Jarosława Mikołajewskiego"Rzymska Komedia"

A A A
Komunikat prasowy

"Rzymska Komedia" - wyjątkowy dziennik-przewodnik po Wiecznym Mieście autorstwa Jarosława Mikołajewskiego otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2012 w kategorii Proza. Autor odebrał wyróżnienie podczas uroczystej gali w niedzielę, 22 kwietnia br.

W "Rzymskiej Komedii" kluczem do poznania tajemnic Wiecznego Miasta jest arcydzieło światowej literatury - "Boska Komedia" Dantego Alighieri. To ona wyznacza rytm wędrówkom Jarosława Mikołajewskiego, ona też określa strukturę książki, na którą - jak w "Boskiej" - składa się 100 pieśni w trzech częściach: "Piekło", "Czyściec" i "Raj". Książka zdobiona jest kopiami pięknych drzeworytów ilustrujących XVI-wieczne wydanie "Boskiej Komedii".

Laureat nagrody Jarosław Mikołajewski - urodzony w 1960 w Warszawie, to poeta, tłumacz z języka włoskiego, eseista, autor książek dziecięcych. To także dziennikarz i obecny dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ostatnio wydał książki dla dzieci: "Kreska i Kropka" "Kiedy kiedyś..." i przekład "Pinokia", a dla dorosłych: wybór wierszy "Zbite szklanki" uhonorowany w poprzednim roku Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.

Nagroda Literacka m.st Warszawy jest kontynuacją wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Wśród przedwojennych laureatów nagrody znaleźli się m.in. Leopold Staff, Tadeusz Boy-Żeleński i Maria Kuncewiczowa. W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Spośród nazwisk laureatów nagród powojennych warto przypomnieć m.in. Mirona Białoszewskiego, Ernesta Brylla, Juliusza Wiktora Gomulickiego czy Jerzego Waldorffa.

W 2012 Nagrodę Literacką m.st Warszawy oprócz Jarosława Mikołajewskiego otrzymali także Jacek Łukasiewicz, Małgorzata Strzałkowska, Ewa Morycińska-Dzius oraz prof. Janusz Tazbir.

Książka "Rzymska Komedia" pojawiła się w sprzedaży 3 listopada 2011r. nakładem Agory.

Projekty specjalne - serwisy internetowe