Literatura

A A A Drukuj
Agora oferuje czytelnikom ciekawe serie i pozycje książkowe, niezastąpione podczas nauki, pracy, w czasie wolnym i w podróży. To m.in. ciekawe książki z nurtu literatury pięknej i faktu, leksykony i encyklopedie, lektury historyczne i ekonomiczne, a także poradniki i przewodniki turystyczne. W swojej ofercie spółka ma też audiobooki - książki do słuchania w formacie mp3. Jej seria audiobooków "Mistrzowie słowa" była pionierskim projektem na polskim rynku i dała impuls do rozwoju tej formy wydawnictw. Wydawnictwo jako pierwsze na polskim rynku wprowadziło również do swojej oferty minibooki - krótkie formy literackie zamknięte w formie elektronicznej książki, które cieszą się dużą popularnością na rynku amerykańskim i angielskim.

Część książek i serii przygotowywana jest wspólnie z innymi wydawnictwami, m.in. PWN, Editorial Planeta DeAgostini, Ośrodkiem KARTA i Domem Spotkań z Historią.

Literatura piękna i faktu

Na dorobek Projektów Specjalnych Agory w obszarze literatury składają się serie i wydawnictwa z nurtu literatury pięknej i faktu m.in. kolekcje dzieł wszystkich Stanisława Lema, największych dzieł Ryszarda Kapuścińskiego i Tadeusza Konwickiego oraz 21-tomowa seria najważniejszych dramatów Williama Shakespeare'a wydanych wraz z nagraniami spektakli w realizacji telewizji BBC.

Wśród wydawnictw Agory można znaleźć również bestsellerowe książki: "Świadectwo" - wspomnienia kardynała Dziwisz o Janie Pawle II, "Listy na wyczerpanym papierze" Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory oraz "Śmierć spóźnia się o minutę" z 3 wywiadami Teresy Torańskiej.

W swoich publikacjach Agora sięga też po teksty tworzone dla "Gazety Wyborczej" i jej magazynów - "Dużego Formatu" i "Wysokich Obcasów", przygotowując ich wzbogacone i odpowiednio skompletowane zbiory. Są wśród nich wydania: "Kobiety, które igrają z bogami" - zbiór reportaży z magazynu "Wysokie Obcasy", "Twarze Dużego Formatu" - antologia 20 najlepszych reportaży, portretów i wywiadów, jakie ukazały się w "Dużym Formacie", a także "Lapidarium Mistrzów" - wyjątkowa publikacja przygotowana na 22. urodziny "Gazety", która zawiera refleksje 12 osób ważnych dla polskiej kultury, religii, filozofii i polityki: m.in. Bronisława Geremka, Zbigniewa Herberta i Leszka Kołakowskiego.

Ważnym nurtem wydawniczym są pozycje ukazujące sylwetki wybitnych postaci współczesnej historii, jak książka "Zmienić Świat. Eseje Polityczne" zawierająca eseje, przemówienia i artykuły autorstwa Vaclava Havla. czy "Dzienniki zebrane przez bezpiekę" A.K. Wróblewskiego, przygotowane wspólnie z tygodnikiem "Polityka". Agora wydaje również publikacje podejmujące kontrowersyjne tematy z okresu II wojny światowej, np. "Wołyń 1943-2008. Pojednanie", zbiór dokumentów, świadectw i analiz publikowanych na łamach "Gazety Wyborczej" czy "Nie trzeba mnie zabijać" Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego.

Literatura dla dzieci

Wśród propozycji wydawniczych Agory dla dzieci znalazła się kolekcja miesięcznika "Dziecko" - autorska seria "Najpiękniejsze bajki świata", czyli zbiór interpretacji klasycznych baśni czytanych przez Magdę Umer i Wojciecha Manna. Wyjątkowe albumy z bajkami, np. "26 bajek z Afryki", opatrzonych zdjęciami Ryszarda Kapuścińskiego, czy "26 bajek perskich", przybliżały dzieciom tradycyjne opowieści z całego świata, a książeczka "ZOO" z wierszykami Jarosława Mikołajewskiego uzyskała wyróżnienie w konkursie polskiej sekcji IBBY za piękne ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej.

Wiedza i edukacja

Nakładem Agory ukazały się encyklopedie i leksykony porządkujące wiedzę z różnych dziedzin. Są wśród nich: "Historia powszechna. Polska i Świat" - 21 tomowa seria przygotowana pod patronatem Normana Daviesa, "Wielka Encyklopedia Medyczna", kolekcje "Wielcy filozofowie" i "Religie świata" oraz seria "Święte księgi".

Agora wydała także pozycje w przystępny sposób wyjaśniające czytelnikom zasady funkcjonowania gospodarki: kolekcję "Biznes", książkę "20 lat minęło" zawierającą wywiady ze znakomitymi przedstawicielami polskiego biznesu, czy publikację "Świat, który oszalał, czyli poradnik na ciekawe czasy" prof. Witolda Orłowskiego, objaśniającą mechanizmy powstania kryzysu gospodarczego. Wśród kolekcji Agory znalazły się też serie słowników i MultiKurs - multimedialny kurs do jednoczesnej nauki 5 języków obcych.

Turystyka

W ramach "Biblioteki Gazety Wyborczej" ukazało się kilka kolekcji przewodników i książek o tematyce podróżniczej. Seria "Podróże marzeń" oferowała przewodniki po najpiękniejszych krajach świata, "Miasta marzeń" - atrakcje turystyczne ciekawych metropolii, a "Miejsca święte" - miejsca kultu różnych religii.

Wszystkie te pozycje, przedstawiające historie, tajemnice i magiczne zakątki wielu miejsc na świecie cieszyły się dużą popularnością wśród czytelników. Seria "Podróże marzeń" otrzymała nagrodę As Empiku 2006 dla bestsellerowego wydania w kategorii "projekty specjalne".

Autorskim projektem Agory są nietuzinkowe poradniki - spacerowniki po wybranych polskich miastach, np. "Spacerownik warszawski" i "Spacerownik łódzki". Nakładem Agory ukazała się też seria "Polskie Himalaje" przybliżającą czytelnikom historię polskich wypraw na Mount Everest, a także dziennik-przewodnik "Rzymska Komedia" Jarosława Mikołajewskiego .

Audiobooki

Agora jest prekursorem na rynku wydawców prasowych w rozpowszechnianiu książek do słuchania w formacie mp3. Zapoczątkowane przez nią serie audiobooków były impulsem do rozwoju tej formy wydawnictw w Polsce.

Najważniejszą kolekcją z tego nurtu jest seria 48 audiobooków "Mistrzowie słowa", przybliżająca sylwetki znakomitych polskich aktorów, m.in. Jana Englerta, Krzysztofa Globisza, Ireny Kwiatkowskiej, Gustawa Holoubka i Jana Kobuszewskiego wraz z ich interpretacjami najwybitniejszych dzieł literatury światowej, takich jak "Paragraf 22" Josepha Hellera czy "Dmuchnij Pan w Balonik" Juliana Tuwima.

Wydania audio uzupełniły również popularną kolekcję dzieł Ryszarda Kapuścińskiego jako tzw. postscripta - w formie audiobooków ukazały się m.in. powieści "Cesarz", "Szachinszach", "Wojna futbolowa" oraz "Imperium".

Spółka wydaje też pojedyncze audiobooki - np. "Rozmowy w tańcu" Agnieszki Umer, "Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego" Andrzeja Makowieckiego oraz płyty z nagraniami spektakli teatralnych. Wśród nich można wymienić "Chlip Hop" - widowisko, którego reżyserami i scenarzystami są Magda Umer i Andrzej Poniedzielski, spektakl "Nas Troje" Marka Koterskiego przygotowany w ramach Teatru Radia TOKFM oraz "Tytus, Romek i A'Tomek".- słuchowisko nawiązujące do legendarnego komiksu Papcia Chmiela.