"Ganbare! Warsztaty umierania" - nowa książka Wydawnictwa Agora

10.06.2016
A A A
Komunikat prasowy 

Dziś - w czwartek, 9 czerwca br. nakładem Agory ukazała się książka "Ganbare! Warsztaty umierania" Katarzyny Boni. To opowieść o Japonii - kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. To także opowieść o ludziach, którzy próbują wrócić do życia po wielkim trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni atomowej pięć lat temu.

Niektórzy z mieszkańców Japonii nauczyli się nurkować i wciąż szukają szczątków bliskich na dnie morza. Inni, ignorując zagrożenie, usiłują żyć w napromieniowanym świecie, jakby nic się nie stało. Jeszcze inni rozmawiają z duchami. Albo zapisują się na warsztaty umierania.

Boni pisze inną historię Japonii. Kraju, który pomimo Hiroszimy (kapitalna scena, w której autorka degustuje sake z ofiarami bomby atomowej) sam siebie przekonał, że energia nuklearna jest najbezpieczniejsza na świecie, a teraz stał się ofiarą własnej pychy. O narodzie, który z recept na kataklizmy uczynił sedno własnej kultury, a potem, w wyścigu po nowoczesność, zapomniał, co pomagało mu przetrwać na nieustannie drżących wyspach. Ale "Ganbare!" ("damy radę!") nie jest tylko książką o Japonii. To także fascynująca wędrówka w głąb doświadczenia śmierci. "Warsztaty umierania" są sposobem, by ją oswajać - fragment recenzji książki, która ukazała się w kwartalniku "Książki. Magazyn do czytania".

- Katarzyna Boni po mistrzowsku operuje formą. Dzięki temu "Ganbare!" jest mocnym i niezwykle ciekawym reportażem, w którym treść jest równie ważna jak forma (...) "Ganbare!" to jedna z najciekawszych książek tego roku - fragment recenzji Rafała Hetmana w serwisie CzytamRecenzuje.pl.

Katarzyna Boni jest reporterką. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim i psychologię społeczną na SWPS, a także studia w Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu. Od jedenastu lat podróżuje, od dziewięciu - pisze o podróżach m.in. dla "Gazety Wyborczej", "National Geographic" i "Kontynentów". Specjalizuje się w pisaniu o Azji, spędziła na tym kontynencie ponad cztery lata, pracując w Japonii, Chinach, Kambodży, Tajlandii, na Filipinach i w Indonezji. Współautorka (razem z Wojciechem Tochmanem) książki "Kontener" o syryjskich uchodźcach w Jordanii.

Od 9 czerwca br. książkę "Ganbare! Warsztaty umierania" można kupić w salonach Empik, księgarniach Matras, w sieciach Media Markt i Saturn oraz w księgarniach, na Kulturalnysklep.pl, pod numerem telefonu 22 555 44 00, a także w formie e-booka na Publio.pl.

Więcej informacji o książkowych nowościach Agory:

https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA.

Wydawnictwo Agora zaprasza na spotkania autorskie z Katarzyną Boni: w środę, 15 czerwca br. o godzinie 19:00 do Faktycznego Domu Kultury przy ulicy Gałczyńskiego 6 w Warszawie (rozmowę poprowadzi Michał Nogaś z Polskiego Radia Trójki) oraz w czwartek, 23 czerwca br. o godzinie 16:00 w ramach "Non-fiction. Festiwalu reportażu" w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ulicy Rajskiej 12 w Krakowie.

Projekty specjalne - serwisy internetowe