"Creme de la Kreml"- nowa książka Wacława Radziwinowicza

10.03.2016
A A A
Komunikat prasowy

W czwartek, 10 marca br. nakładem Agory ukazała się "Creme de la Kreml" - książka Wacława Radziwinowicza, wydalonego niedawno z Rosji wieloletniego korespondenta "Gazety Wyborczej". Trzy lata po "Gogolu w czasach Google'a" autor opisuje współczesną Rosję, zapraszając czytelników na fascynującą podróż po bezkresie rosyjskiej duszy.

Co robi rosyjski spadochroniarz, gdy szczęśliwie wyląduje na polu bitwy? Chwyta za kałacha i rusza w bój? Ależ skąd. On sika. Dlaczego? - Czytelnicy nowej książki Wacława Radziwinowicza "Creme de la Kreml" dowiedzą się nie tylko tego. Dzięki lekturze będą mogli zrozumieć, dlaczego Rosja jest jedynym krajem na świecie, który nigdy nie palił kotów na stosach za "diabelstwo" i w którym przejeżdża się na czerwonym świetle, a na zielonym stoi. No i jedynym, w którym duchowni święcą wodę w wodociągach.

Wacław Radziwinowicz, znany korespondent "Gazety Wyborczej" i autor książek, opisuje współczesnych Rosjan z talentem i wnikliwością godną Gogola, Tołstoja i Sołżenicyna. Pokazuje naród, który podziwiamy, gdy pisze np. o zbuntowanych przeciw Putinowi dziewczynach z Pussy Riot albo o Natalii Gorbaniewskiej, która w 1968 r. na placu Czerwonym protestowała przeciw najazdowi ZSRR na Czechosłowację. Opisuje też jednak państwo, którego się boimy, bo nie szuka przepadających bez wieści samotnych ludzi i nazywa ich "przebiśniegami" - od topniejącego śniegu, spod którego wiosną wyłaniają się ich ciała. I maluje świat, w którym przeglądają się także nasze własne, polskie szaleństwa i obsesje - choćby wówczas, gdy czytamy, jak to rosyjski senator odkrywa, że w słynnym moskiewskim Teatrze na Tagance "w spektaklach propaguje się przemoc, homoseksualizm, samobójstwo" - w sztuce, która nawet jeszcze nie powstała.

Od 10 marca br. książkę "Creme de la Kreml" można kupić w salonach Empik, księgarniach Matras, w sieciach Media Markt i Saturn oraz w księgarniach, na Kulturalnysklep.pl, pod numerem telefonu 22 555 44 00, a także w formie e-booka na Publio.pl.

Projekty specjalne - serwisy internetowe