"Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny" - nowa książka Macieja Zaremby Bielawskiego

22.10.2014
A A A

"Leśna Mafia", Maciej Zaremba Bielawski

Komunikat prasowy

W czwartek, 23 października br., ukaże się książka "Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny" autorstwa Macieja Zaremby Bielawskiego w tłumaczeniu Magdaleny Wasilewskiej-Chmury. To opowieść o tym, jak w kraju jezior i lasów to właśnie człowiek stał się jednym z zagrożonych gatunków. 

Szwecja wydaje się rajem dla miłośników przyrody i turystyki. Mieszkańcy leśnych regionów są jednak innego zdania. W ich najbliższym otoczeniu, często tuż za progiem domu, dokonuje się rabunkowa eksploatacja lasów. Koncerny leśne wycinają stare drzewa i zmieniają ostatnie naturalne lasy w plantacje świerku. Zdesperowani mieszkańcy próbują z nimi walczyć. Są jednak bez szans. Dziewicza natura to już tylko mit. Degradacja środowiska postępuje, leśne lobby dyktuje warunki, państwo jest głuche na apele swoich obywateli. Kto przyjdzie na ratunek szwedzkim lasom?

Adam Wajrak we wstępie do publikacji pisze: - To książka, którą czyta się jak znakomity szwedzki kryminał. Ale jest ona przede wszystkim głębokim reportażem o stosunku człowieka do przyrody w jednym z najbardziej rozwiniętych państw świata. Polecam ją, bo jest uniwersalna. Jestem pewien, że po jej lekturze niejeden zapyta: co się stało z naszymi lasami?

Maciej Zaremba Bielawski (ur. 1951 r.) wyemigrował do Szwecji w 1969 roku. Roznosił tam przesyłki, był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie. Studiował historię idei. Jego przygoda z dziennikarstwem zaczęła się od "Solidarności" - w 1981 roku wrócił do Polski z zamówieniami od kilku redakcji. W stanie wojennym jako kierowca ciężarówki przyjeżdżał z pomocą, a przy okazji zbierał materiały, które publikował w Szwecji pod pseudonimem Zaremba. Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". Za swe artykuły otrzymał wiele nagród, m.in. kilkakrotnie Nagrodę Akademii Szwedzkiej (tej samej, która przyznaje literackie Noble), Wielką Nagrodę Dziennikarską (za cykl reportaży "Polski hydraulik") oraz Złote Pióro Klubu Publicystów.

Od 23 października br. książkę "Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny" będzie można kupić w sieci Empik oraz salonach prasowych.

Wydanie jest też do nabycia na kulturalnysklep.pl oraz - w wersji cyfrowej - na Publio.pl.

Spotkanie promujące książkę odbędzie się 27 października br. o godz. 19:30 w Barze Prasowym przy ulicy Marszałkowskiej 10/16 w Warszawie. Rozmowę z Maciejem Zarembą Bielawskim poprowadzi Adam Wajrak. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Więcej informacji o książkowych nowościach Agory: https://www.facebook.com/WYDAWNICTWOAGORA.

Projekty specjalne - serwisy internetowe