"Rublowka" - Kolejna książka z cyklu "Reporterzy Dużego Formatu"

05.12.2013
A A A
Komunikat prasowy

6 grudnia br. ukaże się "Rublowka" Walerija Paniuszkina, znanego rosyjskiego dziennikarza i publicysty - reportaż o podmoskiewskim rezerwacie milionerów, miejscu, gdzie władza i pieniądze są sąsiadami. Książka, wydana nakładem Agory, to kolejna pozycja z cyklu "Reporterzy Dużego Formatu".

Rublowka to coś więcej niż przedmieście Moskwy. To forma życia. Skupisko władzy i pieniędzy otoczone kordonem ochrony. Pozornie dostępna dla każdego - wystarczy kilkanaście milionów euro, by kupić dom w sąsiedztwie Miedwiediewa, Putina czy - jeszcze kilka lat temu - Chodorkowskiego. W ostateczności można sobie taki dom wynająć. Jednak żeby być serio traktowanym w grze o nazwie "Rublowka", potrzebne są pieniądze. Dużo pieniędzy, by móc spędzać czas jak rasowy gracz: lato na Sardynii, zima w Courchevel, zakupy w jedynym na świecie luksusowym centrum handlowym poza miastem - Barvikha Luxury Village. I choć Rublowka oddalona jest od Moskwy zaledwie o 17 km, drogę tę czasem pokonuje się godzinami - z powodu korków, gdy do swojego domu jedzie z eskortą prezydent Putin.

Książka "Rublowka" to świetny, ironiczny portret nowej Rosji.

Jej autor - Walerij Paniuszkin, urodzony w 1969 r. w Leningradzie - to jeden z najbardziej znanych i wpływowych rosyjskich dziennikarzy, zaangażowany publicysta, pisarz, scenarzysta. Z wykształcenia jest teatrologiem. 

Za swoje felietony dla portalu Gazeta.ru w 2004 otrzymał najważniejszą nagrodę dziennikarską w Rosji - Złote Pióro. Pisał m.in. dla gazety "Kommiersant" i magazynów "GQ", "Esquire" i "Snob". Współpracuje z Rosyjską Fundacją Pomocy i pisze scenariusze charytatywnych koncertów "Podaruj życie".

Napisał dotąd dziewięć książek. W Polsce znany dotychczas jako autor trzech z nich: "Michaił Chodorkowski: więzień ciszy", "Gazprom: rosyjska broń" oraz "Dwanaścioro niepokornych. Portrety nowych rosyjskich dysydentów".

"Rublowkę", która ukaże się 6 grudnia br. nakładem Agory, można będzie kupić w sieci Empik, salonach prasowych, na Kulturalnysklep.pl oraz - w wersji cyfrowej - na Publio.pl.

Projekty specjalne - serwisy internetowe