Nagrody w polskiej edycji konkursu EU Journalist Award 2005

09.03.2006
A A A
Artykuł prasowy oraz zdjęcia trzech fotografów opublikowane łamach "Gazety Wyborczej" i "Poradnika Domowego" zdobyły laury w polskiej edycji (pierwszym etapie) konkursu EU Journalist Award 2005.

W kategorii fotografii

- I miejsce zajęło zdjęcie Łukasza Cynalewskiego pod tytułem "Pod nogami policjantów demonstranci ułożyli pacyfę" (Gazeta Wyborcza Poznań, 19.11.2005);

- II miejsce zdobyło zdjęcie Anny Bedyńskiej pod tytułem "10 godzin z perspektywy wózka" (Poradnik Domowy, 01.11.2005);

- III miejsce przypadło zdjęciu Moniki Redzisz i Moniki Bereżeckiej pod tytułem "Janina Stankowska, 91 lat jest malarką" (Wysokie Obcasy, 26.11.2005).

W kategorii artykułów prasowych i publikacji internetowych

- II miejsce zdobył artykuł red. Małgorzaty Szamockiej pod tytułem "10 godzin z perspektywy wózka" (Poradnik Domowy, 01.11.2005).

Konkurs EU Journalist Award 2005 jest częścią przeprowadzonej przez Unię Europejską społecznej informacyjnej "Za Różnorodnością. Przeciw Dyskryminacji" zachęcającej do walki z wszelkimi przejawami dyskryminacji oraz promującej idee różnorodności. W pierwszym etapie Jury w poszczególnych krajach oceniało zgłoszone prace (artykuły i zdjęcia opublikowane drukiem lub w internecie w 2005 r.) według kryteriów zgodności merytorycznej z tematyką konkursu, oryginalności, aktualności, kreatywności oraz potencjalnego oddziaływania na zmianę postaw społecznych.

Prace polskich fotoreporterów i fotografików (w przeciwieństwie do artykułów oceniane nie tylko przez jury krajowe, ale także przez jury w innych krajach UE) spotkały się z uznaniem i zdobyły pierwsze miejsce także w Czechach, Estonii, Luksemburgu oraz na Cyprze i Słowacji.

Finał konkursu odbędzie się w Brukseli 15 marca 2006, prace polskich autorów konkurować będą z pracami dziennikarzy i fotografów z pozostałych krajów Unii Europejskiej.