Nagrody dla fotoreporterów "Gazety" w konkursie Grand Press Foto 2010

14.05.2010
A A A
Wśród laureatów szóstej edycji konkursu Grand Press Foto 2010 znalazło się siedmioro fotoreporterów "Gazety".

ZDJĘCIE POJEDYNCZE

- W kategorii Wydarzania drugie miejsce zajęło zdjęcie Adama Golca ("Gazeta Wyborcza Kraków") zrobione w Krakowie, gdy podczas starć uczestników Marszu Tolerancji z wszechpolakami ucierpiał obserwujący te wydarzenia ksiądz.

- W kategorii Życie Codzienne wygrało zdjęcie Damiana Kramskiego ("Gazeta Wyborcza Trójmiasto") pokazujące, jak wygląda dom polskiego żołnierza na misji w Afganistanie.

- W kategorii Ludzie najlepsze okazało się zdjęcie Tomasza Kamińskiego ("Gazeta Wyborcza Poznań") - portret Ewy, która była prostytutką, a gdy z tego zrezygnowała, w zemście została oblana kwasem przez alfonsa.

- W kategorii Sport trzecie miejsce przypadło zdjęciu Filipa Klimaszewskiego ("Gazeta Wyborcza") zrobionemu podczas mistrzostw świata w kulturystyce i fitnessie w Zabrzu.

- W kategorii Przyroda również trzecie miejsce zdobyło zdjęcie Łukasza Cynalewskiego ("Gazeta Wyborcza Poznań") zrobione w Swarzędzu, gdzie w schronisku dla zwierząt Animals pastor Tomasz Jaeschke błogosławi psy.

FOTOREPORTAŻ

- W kategorii Wydarzenia wygrał fotoreportaż Damiana Kramskiego ("Gazeta Wyborcza Trójmiasto") zrobiony w Stoczni Gdynia kilka miesięcy po jej zamknięciu.

- W kategorii Przyroda drugie miejsce zajął fotoreportaż Renaty Dąbrowskiej ("Gazeta Wyborcza Trójmiasto") prezentujący dom na Kaszubach, w którym każdy kąt udekorowany jest wypchanymi zwierzętami.

Tegorocznym roku obradom jury przewodniczył Finbarr O'Reilly - zwycięzca World Press Photo 2006. Oprócz niego w jury zasiadali: Zbigniew Furman, Chris Niedenthal, Artur Pawłowski, Łukasz Trzciński. Do konkursu fotoreporterzy zgłosili blisko 4,3 tys. prac - w finale znalazło się 160 fotografii - 55 pojedynczych i 16 fotoreportaży. Ich autorami jest 52 fotoreporterów z całej Polski.

Prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w warszawskiej Kinotece do połowy czerwca. Wszystkie nagrodzone i finałowe zdjęcia można zobaczyć na www.Grandpressphoto.pl.

Agencja Gazeta - serwisy internetowe