Dziennikarze "Gazety Wyborczej" nagrodzeni MediaTorami 2016

05.12.2016
A A A
Komunikat prasowy

Bożena Aksamit i Piotr Głuchowski, Wacław Radziwinowicz, Justyna Kopińska oraz Mariusz Szczygieł z "Gazety Wyborczej" znaleźli się w gronie laureatów nagród MediaTory 2016. W 10. edycji plebiscytu studenci dziennikarstwa z 22 polskich uczelni przyznali nagrody dziennikarzom, których praca wyróżniła się w minionym roku akademickim.

Nagrodę w kategorii DetonaTOR otrzymali dziennikarze "Gazety Wyborczej" Bożena Aksamit i Piotr Głuchowski za książkę "Zatoka Świń" (Wydawnictwo Agora) - szczegółowy i wstrząsający opis jednego z największych w ostatnich latach seksskandalu w Polsce.

W kategorii NawigaTOR dla najlepszego publicysty został nagrodzony Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent "Gazety Wyborczej" w Moskwie. Został doceniony za książkę "Creme de la Kreml. 172 opowieści o Rosji" (Wydawnictwo Agora), w której bezkompromisowo opisał realia putinowskiej Rosji. 

Nagrodę Reformatora otrzymała Justyna Kopińska za artykuł "Bo to tylko kobiety były", który ukazał się w "Dużym Formacie", tygodniku "Gazety Wyborczej". Materiał opisywał sytuację kobiet w polskiej armii, a po jego publikacji Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął kontrolę w służbach mundurowych.

Mariusz Szczygieł, reporter "Gazety Wyborczej" został uhonorowany w kategorii AuTORytet - studenci nagrodzili go za całokształt jego działalności zawodowej, w tym liczne publikacje, wywiady i reportaże. "Doceniany zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, od lat inspiruje i motywuje kolejne pokolenia studentów do ciągłego rozwoju swojego dziennikarskiego warsztatu" - napisano w uzasadnieniu. W 2013 r. dziennikarz otrzymał już statuetkę w kategorii DetonaTOR za kontrowersyjny reportaż "Śliczny i posłuszny".

Do tegorocznych MediaTorów nominowani byli także inni dziennikarze związani z mediami Agory: w kategorii NawigaTOR - Agnieszka Kublik ("Gazeta Wyborcza"), w kategorii DetonaTOR - Iwona Szpala i Małgorzata Zubik za artykuł "Układ warszawski. Czy reprywatyzacja w stolicy zatrzęsie polską polityką?" ("Gazeta Stołeczna"), w kategorii InicjaTOR - Patrycja Wanat, prowadząca audycje "Do Zobaczenia" i "Kultura Osobista" w Radiu TOK FM, w kategorii ProwokaTOR - Ewa Kaleta za artykuł "Test gołębia" ("Duży Format") i w kategorii ObserwaTOR - Marcin Kącki dziennikarz "Gazety Wyborczej" za książkę "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" oraz Katarzyna Boni za książkę "Ganbare! Warsztaty umierania" wydaną przez Wydawnictwo Agora.

Plebiscyt zorganizowało Stowarzyszenie MediaTory wraz z Kołem Naukowym Studentów Dziennikarstwa UJ. 
Więcej informacji - http://mediatory.pl/

Wyborcza - serwisy internetowe