Nagrody im. Teresy Torańskiej dla Magdaleny Grzebałkowskiej, Justyny Kopińskiej i Grzegorza Szymanika

23.11.2015
A A A
Ufundowana przez tygodnik "Newsweek" Nagroda im. Teresy Torańskiej trafiła do dziennikarzy związanych z Agorą i "Gazetą Wyborczą". Najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu napisała Magdalena Grzebałkowska ("1945. Wojna i pokój"). Nagrodę za najlepszy materiał dziennikarski zdobyła reporterka "Gazety Wyborczej" - Justyna Kopińska, a stypendium dla młodego dziennikarza - Grzegorz Szymanik.

Wczoraj - 22 listopada br. w auli Uniwersytetu Warszawskiego wręczono Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej.

W kategorii najlepsza książka reporterska doceniona została Magdalena Grzebałkowska za "1945. Wojna i pokój", wydaną nakładem Agory. Kapituła konkursu wyróżniła książkę jako "wybitny reportaż historyczny o latach wychodzenia z wojennej traumy, ale także o czasie nadziei".

Rozmowę z reporterką, opublikowaną w maju br. w "Gazecie Wyborczej", można przeczytać tutaj - http://wyborcza.pl/1,75475,17834298,Rok_wielkiej_trwogi___Po_wojnie_wyraz_Niemcy_pisano.html .

Nagrodę za najlepszy materiał dziennikarski otrzymała Justyna Kopińska - za reportaże w "Dużym Formacie" "Gazety Wyborczej", m.in. za "Oddział chorych ze strachu " o pacjentach szpitala psychiatrycznego. W zeszłym roku Justyna Kopińska pisała o siostrze Bernadetcie prowadzącej ośrodek wychowawczy boromeuszek w Zabrzu, gdzie przez kilkadziesiąt lat siostry znęcały się nad dziećmi.

Nagrodę dla najlepszego młodego dziennikarza w postaci stypendium zdobył reporter "Dużego Formatu" Grzegorz Szymanik za "artykuły o polskiej mentalności".

Dotychczas Grzegorz Szymanik sprawdzał np., dlaczego kilka tysięcy Polaków polubiło mem z muzułmanami i torami do Birkenau .

Oprócz nagród dziennikarskich wręczono też wyróżnienia za działalność społeczną. Otrzymali je prof. Ewa Łętowska i Szymon Hołownia (za pomoc dzieciom w Afryce).

Celem Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej jest "wspieranie twórczości dziennikarskiej i pisarskiej. Jego misją jest propagowanie kultury słowa w życiu publicznym oraz promowanie autorów znaczących materiałów dziennikarskich". W kapitule nagrody zasiadają m.in. Leszek Balcerowicz, Artur Domosławski, Krystyna Kofta i Stefan Bratkowski.

Wyborcza - serwisy internetowe