"Wyborcza na żywo" - spotkanie pt. "Budapeszt w Warszawie, czy Warszawa w Budapeszcie?" 

25.03.2016
A A A
Komunikat prasowy

W środę, 30 marca br. o godz. 18:00 w warszawskiej siedzibie "Gazety Wyborczej" odbędzie się otwarte spotkanie pt . "Budapeszt w Warszawie, czy Warszawa w Budapeszcie?". Do dyskusji w ramach cyklu "Wyborcza na żywo" zapraszają organizatorzy spotkania - "Gazeta Wyborcza" i Komitet Obrony Demokracji (KOD). 

Tematem dyskusji będą orbanowskie Węgry i Polska pod rządami PiS - cechy wspólne i różnice oraz możliwe scenariusze rozwoju w przyszłości. Uczestnicy spotkania przyjrzą się także wspólnej przeszłości obu państw i zastanowią się nad kierunkami współpracy polsko-węgierskiej w dziedzinie obrony demokracji, wolności obywatelskich i zasad państwa prawa w obu krajach. 

W panelu wezmą udział goście z Węgier - była posłanka Róza Hodosán, socjolożka i uczestniczka opozycji w latach 80., która tworzyła w Budapeszcie niezależny ruch wydawniczy oraz Bertram Marek i Balázs Nemes - przedstawiciele dzisiejszej młodej opozycji antyorbanowskiej, którzy w ostatnich latach organizowali w Budapeszcie liczne demonstracje i wystąpienia, w tym manifestację solidarnościową z KOD pod polską ambasadą. 

Z polskiej strony w dyskusji będą uczestniczyć prof. Radosław Markowski, politolog i socjolog oraz lider KOD Mateusz Kijowski.  O mniej oficjalnych związkach polsko-węgierskich opowie Konrad Materna z KOD. 

Gospodarzami wydarzenia będą zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski i założyciel KOD Mateusz Kijowski. Spotkanie poprowadzi Wojciech Maziarski, hungarysta i publicysta "Gazety Wyborczej", w 1981 r. deportowany z Węgier przez komunistyczne władze za udział we wspólnych przedsięwzięciach opozycji polskiej i węgierskiej. 

Środowa debata to część projektu "Wyborcza na żywo", w ramach którego w całej Polsce redakcja "Gazety Wyborczej" zaprasza czytelników na spotkania z dziennikarzami i redaktorami, bohaterami tekstów i innymi interesującymi osobami. 

Więcej informacji o debacie, zaproszonych gościach i cyklu spotkań można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/nazywo

Spotkanie jest otwarte dla zainteresowanych - obowiązuje rejestracja przez stronę www.budapeszt-warszawa.evenea.pl lub telefoniczne: 22 555 49 94. 

Wyborcza - serwisy internetowe