Specjalny dodatek "Gazety Wyborczej" "Solidarni z EuroMajdanem"

29.01.2014
A A A
Komunikat prasowy

Już jutro - 30 stycznia br. z "Gazetą Wyborczej" ukaże się specjalny dodatek "Solidarni z EuroMajdanem" , przygotowany w związku z aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie.

W ośmiostronicowym wydaniu znajdą się m.in. dwujęzyczne przesłanie Adama Michnika do Ukraińców, fotoreportaż z Majdanu, sylwetki przywódców protestów w Kijowie - nie tylko tych z pierwszego szeregu - oraz rozmowy z tamtejszymi wolontariuszami i lekarzami. "Wyborcza" opublikuje też niezbędnik, jak pomóc demonstrantom i dołączy symboliczny plakat poparcia dla Ukrainy, który będzie można wyciąć z gazety.

Dodatek "Solidarni z EuroMajdanem" znajdzie się we wszystkich wydaniach "Gazety Wyborczej", będzie też rozdawany podczas wiecu poparcia na pl. Konstytucji w Warszawie. Redakcja chce także, aby o wsparciu "Gazety Wyborczej" i jej czytelników wiedzieli sami Ukraińcy, dlatego kilka tysięcy egzemplarzy dodatku trafi do Kijowa.

"Gazeta Wyborcza" zachęca też wszystkich do udziału w wielkiej manifestacji "Solidarni z EuroMajdanem" i wyrażenia w ten sposób solidarności z ukraińskimi demonstrantami. Manifestacja odbędzie się w czwartek , 30 stycznia br. na Placu Konstytucji w Warszawie. Jej inicjatorami są Amnesty International i Fundacja Otwarty Dialog, a akcję wspierają: "Gazeta Wyborcza", "Krytyka Polityczna" oraz "Projekt: Polska w Warszawie".

Udział w demonstracji (w godzinach 17-20.00) zapowiedziało już na Facebooku 3,5 tys. osób!

Podczas manifestacji "Solidarni z EuroMajdanem" będzie można m.in. zrobić sobie zdjęcie lub nagrać swoje przesłanie dla osób, których prawa do wolności słowa i zgromadzeń są łamane przez ukraińskie władze, a także wziąć udział w zbiórce leków dla chorych i rannych demonstrantów oraz środków na pomoc medyczną i działanie polskich misji na Ukrainie. Zainteresowani dowiedzą się też o możliwościach wyjazdu do Kijowa w roli wolontariuszy i porozmawiają z uczestnikami misji obserwacyjnych organizowanych przez Fundację Otwarty Dialog.

Każdy będzie mógł również podpisać się pod petycją do ukraińskich władz, domagając się powstrzymania eskalacji przemocy i rozliczenia każdego pojedynczego przypadku łamania praw cz łowieka. Do tej pory petycję podpisało wiele osób ze świata polityki, mediów i sztuki, m.in.: Robert Biedroń, Agata Buzek, Grzegorz Miecugow, Wanda Nowicka, Beata Sadowska i Grażyna Wolszczak.

Foto: wykonane 29.01.2014 w Kijowie na Majdanie przez Agatę Grzybowską. Inne zdjęcia fotoreporterki Agencji Gazeta można oglądać na stronie Relacji na żywo na Wyborcza.pl.

Wyborcza - serwisy internetowe