Piotr Andrusieczko Dziennikarzem Roku 2014, 'Wyborcza" gazetą 25-lecia 

12.12.2014
A A A
Komunikat prasowy

11 grudnia br. podczas uroczystej gali zostały wręczone nagrody Grand Press dla dziennikarzy 2014 roku, a także specjalne laury dla mediów 25-lecia.Piotr Andrusieczko, korespondent "Gazety Wyborczej" na Ukrainie, został Dziennikarzem Roku 2014, a drugie miejsce w głosowaniu polskich redakcji zajął Paweł Wilkowicz ze Sport.pl. "Wyborcza" dostała nagrodę dla Gazety 25-lecia. Dziennikarze związani z Agorą zostali też nagrodzeni w kategoriach: wywiad, reportaż prasowy, dziennikarstwo specjalistyczne i publicystyka. Maciej Samcik z redakcji gospodarczej "Gazety Wyborczej" odebrał Grand Press Economy. 

W głosowaniu polskich redakcji na Dziennikarza Roku 2014 zwyciężył Piotr Andrusieczko , reporter i korespondent "Gazety Wyborczej" na Ukrainie, pracujący także dla pism "Ukraiński Żurnał" i "Nowa Europa Wschodnia". Doceniono go za profesjonalizm relacji z Ukrainy, które ukazywały rzeczywiste oblicze konfliktu między nią a Rosją. 

Drugie miejsce w plebiscycie na Dziennikarza Roku zajął Paweł Wilkowicz ze Sport.pl. Redakcje głosowały na niego w uznaniu m.in. dla jego relacji z igrzysk olimpijskich i innych imprez sportowych, skutecznego wykorzystania nowych mediów w codziennej pracy, a także za głośny wywiad "Depresja Justyny Kowalczyk", opublikowany w "Gazecie Wyborczej" i na Sport.pl. 

Podczas gali Grand Press zostały przyznane nagrody Media 25-lecia. Otrzymały je redakcje, które wniosły największy wkład w rozwój wolnych mediów i dzięki którym polskie dziennikarstwo stało się zawodowe, profesjonalne, a także rozwinięte technologicznie. Laureatów wybrała redakcja "Press" spośród czterech grup mediów. W kategorii Prasa wygrała "Gazeta Wyborcza" . Jak uzasadniał "Press", "Wyborcza" "sama stała się symbolem czerwcowego zwycięstwa i synonimem sukcesu w mediach. Od pierwszego numeru nadawała ton debaty publicznej i weszła do międzynarodowej ligi opiniotwórczych gazet. Do największych zasług "Wyborczej" należy stworzenie młodej polskiej szkoły reportażu. Jej wydawca, Agora SA to dziś multimedialny koncern rozwijający dobrej jakości dziennikarski kontent w różnych kanałach komunikacji". 

Od początku konkursu dziennikarze "Gazety Wyborczej" zdobyli 40 nagród Grand Press - najwięcej spośród wszystkich redakcji, a sześciu z nich zostało wybranych Dziennikarzami Roku. 

W tegorocznym konkursie Grand Press dziennikarze związani z "Gazetą Wyborczą" odebrali aż 5 nagród.  W kategorii Publicystyka zwyciężył materiał "Serdecznie witamy w Auschwitz" Elżbiety Sidi. Pokazuje on, że coroczne wycieczki młodych Izraelczyków do Polski mają w programie wyłącznie miejsca straceń, dlatego po tygodniowym pobycie młodzi Żydzi nic o prawdziwej Polsce nie wiedzą, mając nas wszystkich za antysemitów.  Anna Śmigulec odebrała Grand Press za Reportaż prasowy - "Głupia sprawa" ,o niesłusznie skazanym za zabójstwo Czesławie Kowalczyku, który przesiedział 12 lat w więzieniu. 

Grzegorza Sroczyńskiego uhonorowano w kategorii Wywiad - za tekst "Byliśmy głupi" , rozmowę z Marcinem Królem. 

W kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne nagrodę Grand Press otrzymali Dariusz Kortko i Judyta Watoła za artykuł "Zakładanie twarzy" o historii przeszczepów twarzy na świecie. 

Redakcja "Press" przyznała również dwie specjalne nagrody - Grand Press Economy i Grand Press Digital. Tę pierwszą zdobył Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej", który od kilku lat pokazuje, jak wykorzystywać stare i nowe media do informowania i edukowania. Przygotowuje dodatek "Pieniądze Ekstra" do "Gazety Wyborczej", prowadzi blog "Subiektywnie o finansach", kanał naYouTube i jest aktywny w mediach społecznościowych. 

W większości kategorii Grand Press dziennikarze Agory lub publikujący w mediach spółki uzyskali też nominacje: Dziennikarstwo specjalistyczne - Robert Siewiorek, Maciej Wesołowski, Artur Włodarski; News - Wojciech Czuchnowski; Publicystyka - Michał Matys, Marek Górlikowski; Reportaż prasowy - Justyna Kopińska, Marcin Wójcik, Bartosz T. Wieliński, Paweł Piotr Reszka; Reportaż radiowy - Anna Gmiterek-Zabłocka; Wywiad - Małgorzata I. Niemczynska, Aleksandra Szyłło, Paweł Wilkowicz i Krzysztof Kwiatkowski. Do Grand Press Digital nominowany był Vadim Makarenko, twórca BIQdata.pl. 

Nagrody Grand Press i konkurs na Dziennikarza Roku organizuje redakcja magazynu branżowego "Press". Wręczenie nagród odbyło się 11 grudnia w Warszawie podczas uroczystej gali konkursu. 

Więcej informacji - http://www.grandpress.press.pl/